Анализи
Проучване: Индустрията за бързо хранене в САЩ води работниците до бездомност
Когато става въпрос за нископлатени работни места, не всички отрасли са еднакви. Ново проучване показва, че да работиш в сферата на бързото хранене е най-сигурният начин да изпаднеш в бедност като нископлатен работник.
Ново проучване, проведено в Калифорния от групата с нестопанска цел „Икономическата кръгла маса“, затвърди предишни констатации, че в индустрията за бързо хранене делът на работещите в бедност е по-голям от всеки друг отрасъл. Това несъответствие се дължи на ниското заплащане на работниците в заведенията за бързо хранене и невъзможността да получат пълно работно време.
Проучването установява, че през последните осем години индустрията е служила като значителен двигател на бездомността в Златния щат, увеличавайки броя на бездомните в щата с 51 %. Според доклада сега работниците в заведенията за бързо хранене представляват всеки 17-и бездомник в Калифорния.
„Оценяваме, че бездомността в Калифорния щеше да нарасне с около една пета по-малко, ако долната граница на заплатите в заведенията за бързо хранене беше адекватна, за да гарантира, че работниците имат стабилно жилище“, се казва в проучването.
Ниското заплащане и непълната заетост в сектора на бързото хранене не са проблем само на Калифорния, заяви пред CBS Одри Тейлър, лидер на групата за защита на справедливото заплащане Fight for $15.
„Ясно е, че в Калифорния и в цялата страна заплатите ни не са в крак с растящите разходи за живот“, каза Тейлър, която получава 12 долара на час в ресторант Wendy's в Милуоки, Уисконсин. „Проучването на Икономическата кръгла маса в Калифорния трябва да бъде предупредителен сигнал за цялата страна.“
Недостатъчно работни часове за пълно седмично заплащане
Федералното ниво на бедност за тричленно домакинство, което е средният размер на американското домакинство, е 24 860 долара, според Министерството на здравеопазването и човешките ресурси.
По данни на Бюрото за трудова статистика към миналата година в САЩ е имало около 3,3 млн. работници в заведения за бързо хранене и на гишета, които са получавали средно почасово заплащане от 13,53 долара. Това прави 28 130 долара годишно при 40-часова работна седмица, каквато много от работниците в заведенията за бързо хранене не получават.
Въпреки че Калифорния има една от най-високите минимални заплати в САЩ - 15,50 долара на час, работниците в заведенията за бързо хранене там често не работят достатъчно часове на седмица, за да подобрят условията си на живот, се казва в доклада.
Според проучването работниците на първа линия в заведенията за бързо хранене в Калифорния получават средно 1340 часа платен труд годишно. За човек, който работи целогодишно, това прави средно 26 часа седмично. За сравнение, всички останали работници в щата работят средно по 1839 часа годишно.
Докато работниците в заведенията за бързо хранене се борят да свържат двата края, компаниите, които ги наемат, се справят отлично. През четвъртото тримесечие на 2022 г. McDonald's е реализирал печалба от 1,9 млрд. долара, което е повече в сравнение с предходната година, показват данните на компанията. Междувременно Chick-fil-A регистрира 18,8 млрд. долара продажби в американската система през 2022 г., което е с близо 13% повече от предходната година, съобщава The Franchise Times.
Предприятията за бързо хранене обаче може да не се справят толкова добре в бъдеще, ако не започнат да се грижат повече за служителите си, заяви Даниел Фламинг, президент на „Икономическата кръгла маса“ и един от авторите на проучването.
„Тази индустрия е изключително печеливша, но няма да бъде устойчива, докато не спре да създава и поддържа бедност и бездомност сред работниците си“, каза Фламинг.
„В целия щат обществеността плаща разходите за здравни грижи за 31 % от работниците на първа линия в заведенията за бързо хранене чрез покритието на Medi-Cal, плаща за талони за храна за 17 % от работниците на първа линия и плаща широк спектър от разходи за услуги и жилища за 10 120 бездомни лица от работната сила в заведенията за бързо хранене“, обясни президентът на „Икономическата кръгла маса“
В същото време компаниите за бързо хранене постигат огромни печалби, каза той, като отбеляза, че петте най-големи компании в този бизнес са имали 12 млрд. долара печалба през миналата година и 14,5 млрд. долара година по-рано. „Това не е справедливо за работниците и не е устойчиво за обществото“, добавя Фламинг.