Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Инфлацията в Турция се забавя до 38,2%

Анализи

Инфлацията в Турция се забавя до 38,2%

Инфлацията в Турция се забавя до 38,2% - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Годишният темп на инфлация в Турция се забави до 38,2% през юни, сочат официалните данни, въпреки че икономистите предупредиха, че това може да е най-ниската точка за годината.

По данни на държавната статистическа агенция TUIK темпът на инфлация се е забавил спрямо 39,6% през май.

По-рано очакванията на анализатори бяха, че инфлацията за юни ще е забави по-малко. Само преди седмица се посочваше, че годишната инфлация се е понижила до около 39,47 на сто.

 

Турция отчита спад на инфлацията през юни, на годишна база е 39,47%

В отделно проучване, публикувано от независими икономисти от групата ENAG, които поставят под въпрос официалните данни, показателят за юни е 108,6 %, което е повече от 105,2 % през май.

Официалният показател непрекъснато намалява, след като през октомври миналата година достигна най-високата си стойност от над две десетилетия - 85 %.

Икономистите обаче смятат, че инфлацията скоро ще започне да расте по-бързо заради огромните обещания за разходи, които президентът Реджеп Тайип Ердоган даде преди парламентарните избори през май.

Турция позволи също на строго контролираната си валута да започне да губи стойността си спрямо долара по-бързо от очакваното.

„Инфлацията вероятно ще се повиши през юли и смятаме, че ще приключи тази година на 40-45% на годишна база“, каза Лиъм Пийч, старши икономист за развиващите се пазари в Capital Economics.

Тъй като обезценяването на лирата беше по-голямо, отколкото очаквахме, и валутата вероятно ще продължи да се обезценява през следващите месеци, инфлацията изглежда ще приключи тази година на по-високо ниво, отколкото смятахме.

Лирата загуби повече от 23% от стойността си спрямо долара, откакто Ердоган удължи управлението си до трето десетилетие на трудно проведените вторични избори на 28 май.

Спадът подчертава радикалната промяна в политиките след изборите, която включва прекратяване на двугодишната ера на ултраниски лихвени проценти.

На първото си заседание след изборите миналия месец централната банка повиши основния си лихвен процент от 8,5 % на 15 %.

Икономистите приветстваха обръщането на Ердоган към по-традиционна икономика, като призоваха екипа му да действа още по-бързо.

Но турският лидер все още вярва, че високите лихвени проценти допринасят за - а не лекуват - нарастващите потребителски цени.

През 2021 г. той започна да настоява централната банка да намали лихвите по кредитите на всяка цена, с което предизвика най-тежката инфлационна спирала по време на управлението си.

Анкети