Анализи
Какъв процент от българите разполага и използва криптовалути?
Ръст в доверието в цифровите активи и в броя на крипто потребители – това са основните изводи от проучване на Triple-A, лицензирана финансова институция. 6,15% от българите притежават и ползват криптовалути, съобщава борсата за цифрови активи Binance като се позовава на изследване на финансовата компания.
Глобалната статистика сочи, че към момента 6.8% (562 млн. души) от световното население са крипто потребители, като се наблюдава 33% увеличение на броя им през последната година. Само за 15 години криптовалутите се превръщат от нишов актив за любопитните технологични ентусиасти до важна част от финансовия пейзаж, променяйки начина, по който потребителите възприемат, използват и взаимодействат с парите. Днес Европа е на четвърто място по притежание на криптовалути по континенти, като през изминалата година е отбелязала забележително увеличение от 60,3%.
,,Бързото приемане на криптовалутите в България е доказателство, че индустрията върви в правилна посока и печели доверието на все повече хора, които откриват реалните ползи от боравенето с цифрови активи. Сред тях са по-ниските такси за трансакции, засиленото финансово приобщаване и децентрализацията. Това значително възприемане съответства на световните тенденции и укрепва позицията на България като участник в развиващата се цифрова икономика. Наша е отговорността да продължим работа в посока предоставяне на финансово образование за потребителите и по-добро разбиране на крипто активите, така че те да достигнат до още по-широк кръг от хора в нашата страна’’, коментира Веселин Георгиев, Country Manager на Binance за България.
Binance определят ясната регулаторна рамка, образованието, глобалното сътрудничество и дълбокото разбиране на силата на цифровите валути като ключови елементи, които ще допринесат за продължителен ръст. От компанията допълват и важността от институционална адопция и приемането от търговците като фундаментални.
В световен мащаб Обединените арабски емирства (ОАЕ) са водещи в класацията – 25% от населението притежава криптовалути, следвани от Сингапур, Турция и Аржентина. ОАЕ и Сингапур, известни с високотехнологичните си постижения, привличат значителни инвестиции. Обратно, Турция и Аржентина, в които се отчита висока инфлация, но значително интернет приемане, демонстрират че криптовалутите биват приети като средство за предпазване от икономическата нестабилност.
Демографски данни:
Днес 39% от потребителите на цифрови активи са жени – тенденция, демонстрираща все по-голямата ангажираност на индустрията към приобщаване. Най-активна е възрастовата група на крипто потребителите на възраст 24-35 години, която представлява 34% от общия брой, следвани от представителите на групата от 35 до 44 години, съставляващи 31%. Сред хората на възраст 18-24 години разликата между половете се свива до едва 2%.
Основни предимства на криптоплащанията:
Проведеното проучване отбелязва по-ниските трансакционни такси като основно предимство за потребителите на крипто. Особено при трансграничните плащания, където таксите могат да достигнат 5-6% при традиционните финанси. Сред водещите за хората предимства са и глобалният обхват на цифровите плащания, прозрачността на трансакциите и елиминираните обратни такси при плащания.
Собствеността върху криптовалутите нараства с 99% годишен темп на растеж (CAGR), което далеч надхвърля 8%-ния темп на растеж на традиционните методи за плащане от 2018 г. до 2023 г. Растежът надхвърля този на няколко гиганта в областта на разплащанията, включително American Express.
,,Анализирайки данните на Triple A, виждаме, че приемането на криптовалутите се ускорява изключително много през последните години.”, добавя Веселин Георгиев. ,,Ако преди 5 години Биткойн и крипо бяха наричани пирамида, днес виждаме приемането не само на Биткойн Спот ЕTF-и, но вече и на Етериум (ETH) спот ЕТF-и в САЩ. Крипто индустрията стана неизменна част от живота на Уолстрийт. Това неминуемо ще я тласне към още по-ускорено приемане в следващите години. Добре помня времето, в което безконтактните банкови карти бяха екзотика. Само за няколко години те станаха неизменна част от ежедневието ни. Очаквам, че същото ще се случи и с крипто”
*Използваните данни са част от доклад на лицензирана финансова институция, ангажирана с предоставянето на възможности на бизнеса и физическите лица чрез най-съвременни платежни решения. Докладът е компилация от актуални изследвания за текущото състояние на собствеността върху криптовалути в света през 2024 г. В него се излагат основните съображения и въпроси, на които трябва да се обърне внимание, когато се анализира и разбира въздействието на цифровите валути върху търговията, финансовото приобщаване, обществото и живота на хората.