Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Какейбо: Японският метод за спестяване на пари

Анализи

Какейбо: Японският метод за спестяване на пари

Какейбо: Японският метод за спестяване на пари - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

 

Управлението финансите ви може да е трудно, но има начини как да усилените процеса. Японския метод какейбо може да ви научи как да бъдете по-внимателни с парите си.

Япония е усвоила много подходи за организиране и въвеждане на ред в живота. и един от тях е методът за спестяване на пари, известен като какейбо. Ако вашите финанси се нуждаят от ред или се нуждаят от помощ, той може да ви помогне да ги върнете в правия път.

Какво е какейбо?

Какейбо се превежда като „домакинска финансова книга“. Тази концепция е измислена през 1904 г.

Какейбо включва водене на дневник за всички ваши приходи и разходи, така че да можете да видите къде харчите ненужни пари. Необходим е по-нов подход за спестяване на пари в сравнение с други методи за бюджетиране, за да ви помогне да мислите защо правите всяка покупка.

Фокусът е върху това да бъдете по-внимателни, когато харчите, което означава да насочите парите си към неща, които са в съответствие с вашите цели. Идеята е да забавите темпото и да поемете контрол, като харчите по-малко за нещата, от които не се нуждаете, и повече за нещата, които ви харесват.

Как работи?

В началото на всеки месец определяте бюджет, който документирате във вашите прогнозни приходи и фиксирани разходи. Също така ще трябва да си поставите цел за спестяване. Подобно на воденето на дневник, това включва водене на дневник за всяка стотинка, която харчите.

Започнете, като разделите разходите си в четири различни категории:

Общи: Неща, без които не можете да живеете – наем/ипотека, храна и транспорт.

Искам: Покупки, които ви харесват, но не са основни, включително хранене навън, нови дрехи и хобита.

Култура: всякакви разходи за културни дейности, включително книги, посещения на музеи и концерти.

Неочаквани разходи: Неща, за които не плащате редовно, като ремонти, неочаквани подаръци или спешни случаи.

Този подход ще ви помогне да разберете по-ясно къде отиват вашите пари. Ако спестяването на повече е важно за вас, ще можете да видите областите от бюджета си, които ви спират да го направите.

След това записвате всяко нещо, което купувате. Това може да бъде старателна работа, но не е задължително. Например, има приложения, които могат да ви помогнат да организирате тези данни, дори до експортиране на информация в лист на Excel. Ако придобиете навика да го правите веднъж на ден и се придържате към него, ще разберете по-добре причините зад вашите разходи.

В края на месеца преглеждате напредъка си, за да видите дали сте се придържали към първоначалните си цели. Това ви дава възможност да обмислите целите си и да видите колко сте спестили. Независимо дали сте постигнали целите си или не, можете да се потупате по рамото, че сте опитали. Отделете малко време, за да прецените къде бихте могли да направите промени, като си зададете следните въпроси:

Колко пари имам?

Колко пари бих искал да спестя?

Колко пари харча?

Как мога да се подобря?

Например, може да осъзнаете, че харчите много за храна за вкъщи или се наслаждавате на една твърде много вечери навън всяка седмица.

Редовното преглеждане на напредъка ви ще ви помогне да осъзнаете по-добре за какво харчите парите си, за да можете да правите промени в бюджета си и да постигнете целите си за спестяване.

 

Анкети