Анализи
Китай чупи рекорди при заетостта в сферата на възобновяемата енергия
Рекордните 2,5 милиона работни места са създадени в сектора на възобновяемата енергия през 2023 г., повечето от които в Китай. Това съобщиха Международната агенция за възобновяема енергия и Международната организация на труда.
Близо две трети от новите мощности за слънчева и вятърна енергия в света са инсталирани в Китай, което означава нови 1,84 млн. работни места в сектора на възобновяемата енергия.
Глобалната заетост в отрасъла е нараснала с 18% от 13,7 млн. на 16,2 млн. души, заявиха в съвместен доклад базираната в Абу Даби IRENA и МОТ, агенция на ООН.
В доклада обаче се изразява загриженост относно „неравномерната глобална картина“, като на Китай се падат 7,4 млн. работни места или 46% от общия брой.
В сектора са заети 1,8 млн. души в Европейския съюз, 1,56 млн. души в Бразилия и почти един милион души в САЩ и Индия.
„Въпреки огромния ресурсен потенциал“, в Африка към миналата година е имало само 324 000 работни места в сектора на възобновяемата енергия, се казва в доклада.
„Историята на енергийния преход и неговите социално-икономически ползи не трябва да се отнася до един или два региона“, обясни генералният директор на IRENA Франческо Ла Камера.
„Ако всички ние искаме да изпълним колективното си обещание да утроим капацитета за производство на енергия от възобновяеми източници до 2030 г., светът трябва да засили играта си и да подкрепи маргинализираните региони в преодоляването на пречките, възпрепятстващи напредъка им в прехода“, добави той.
Целта за утрояване на капацитета на възобновяемата енергия до 2030 г. беше поставена на миналогодишните преговори на ООН за климата COP28 в Дубай.
В доклада се посочва, че слънчевите панели, или фотоволтаиците, са най-големият "работодател" със 7,2 милиона работни места в световен мащаб, включително 4,6 милиона в Китай.
За течните биогорива са заети 2,8 млн. души, една трета от които в Бразилия, докато работните места във водноелектрическите централи са се свили леко от 2,5 млн. през 2022 г. до 2,3 млн. през миналата година.
В доклада се посочва, че на Китай и Европа се падат съответно 52 и 21% от 1,5 млн. работни места във вятърната енергетика в света.