Анализи
Китай с пореден опит да стимулира забавената икономика
Лидерите на страната се борят да поправят растежа, който не се е възстановил напълно след пандемията от Covid-19, парализиран от слабото вътрешно търсене и продължителната криза в сектора на недвижимите имоти

Китай облекчи основните инструменти на паричната политика в опит да стимулира забавената икономика, която се бори с последиците от слабото потребление и търговската война със Съединените щати, предаде АФП.
Лидерите на страната се борят да поправят растежа, който не се е възстановил напълно след пандемията от Covid-19, парализиран от слабото вътрешно търсене и продължителната криза в сектора на недвижимите имоти.
Това се утежнява от жестоката търговска война, в която американският президент Доналд Тръмп наложи мита до 145% върху много китайски продукти, а Пекин отвърна с 125% мита върху вноса от САЩ.
На 7 май шефът на китайската централна банка обяви на пресконференция, че Пекин ще намали основния лихвен процент и ще понижи резервните изисквания към банките, за да стимулира кредитирането.
„Задължителният резерв ще бъде намален с 0,5 процентни пункта“, заяви Пан Гонгшенг, добавяйки, че банката ще понижи и седемдневния си репо лихвен процент от 1,5% на 1,4%.
Продължаващата криза в сектора на недвижимите имоти, който някога беше основен двигател на растежа, също остава тежест за икономиката.
В опит да стимулира търсенето, Пан добави, че банката ще намали лихвата за първи покупки на жилища с кредитен срок над 5 години от 2,85% на 2,6%.
Тези мерки са едни от най-радикалните, предприети от Китай за стимулиране на забавената икономика от септември насам.
Пан каза още, че политиките на Пекин са насочени „към подкрепа на технологичните иновации, стимулиране на потреблението и насърчаване на инклюзивното финансиране, наред с други области“.
Икономистите предупредиха, че прекъсването на търговията между тясно интегрираните икономики на САЩ и Китай може да застраши бизнеса, да доведе до повишение на цените за потребителите и да предизвика глобална рецесия.
Миналия месец Пекин обвини „рязката промяна“ в световната икономика за спада в производството.
Износът се увеличи с над 12% през март, тъй като фирмите се втурнаха да изпреварят драстичните мита на Тръмп.
Пекин заяви, че целта му за годишен растеж през тази година е около 5% – същият като миналата година и цифра, която много икономисти считат за амбициозна.
Миналата година Китай обяви поредица от агресивни мерки за съживяване на икономиката, включително намаляване на лихвените проценти, отмяна на ограниченията за покупка на жилища, повишаване на тавана на дълга за местните власти и засилване на подкрепата за финансовите пазари.
Но след бурното възстановяване на пазарите, подхранено от надеждите за дългоочаквани „стимулиращи мерки“, оптимизмът отслабна, тъй като властите се въздържаха от посочване на конкретна сума за спасителния пакет.
Анализаторите сега смятат, че въздействието на митата може да накара Пекин да преосмисли предпазливостта си и да пристъпи към нови стимулиращи мерки.