Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. КНСБ: Колективното трудово договаряне защитава правата на работещите, но у нас почти липсва

Анализи

КНСБ: Колективното трудово договаряне защитава правата на работещите, но у нас почти липсва

КНСБ: Колективното трудово договаряне защитава правата на работещите, но у нас почти липсва - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Европейска Директива за минималните работни заплати в държавите членки изисква поне 80% от работниците да са обхванати от колективни трудови договори. До момента процентът на членовете на синдикални организации у нас е между 20 и 30.

В случаи като този на България, директивата указва създаването на Национален план за действия и мерки.

Такъв обаче до момента българската държава не е направила, а ратифицирането и постигането на заложените преди две години резултати трябва да се постигне от страната ни до 15 ноември т.г., алармира областният координатор на КНСБ в Стара Загора Галина Кирчева.

Ако не спазим посочените в директивата срокове и не променим законодателството си така че тя да започне да действа, подлежим на санкции, съобщи тя. 

„За нас е много важно минималната работна заплата да получи правилната формула, която да гарантира заплащането на отработеното време във всички сектори, а това може да стане чрез колективното трудово договаряне“, коментира пред БНР Кирчева.

По думите ѝ изискването на директивата е в страните-членки да има покритие на колективно трудово договаряне от минимум 80%. Това означава, че работодателите трябва да сключват колективни трудови договори, защото само чрез тях може да се постигне по-високи нива на работни заплати, обезщетения, отпуски.

„Всичко, което договаря колективното трудово договаряне надгражда всеки един закон от националното законодателство“, каза още Галина Кирчева.

Анкети