Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Колко пари може да ни изкара една (пропусната) почивка на морето

Анализи

Колко пари може да ни изкара една (пропусната) почивка на морето

Колко пари може да ни изкара една (пропусната) почивка на морето - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Истината за инвестирането е, че за да можем да го правим изобщо, на първо място е необходимо да спестяваме. Нужен ни е определен излишък в месечния доход, който да отделим за влагане в носещи доходност активи.

Експерти посочват, че твърдата сума за инвестиране не трябва да бъде по-малка от 20% от нашия нетен месечен доход. Това са средства, които твърдо да вложим в спестовен портфейл от инвестиции, без да броим пари за извънредни ситуации или за плащане на нова техника, ремонти, други по-големи битови разходи. Т.е. заедно с тези фондове за спешни случаи и „капиталови разходи“, разумното месечно спестяване скача до над 30% от нетния доход.

Изпълнителният директор на Tavex Макс Баклаян казва, че в основата на инвестирането е идеята за отложеното потребление.

„Тоест, въпросът, който трябва да си зададем е от какво може да се лишим днес, за да имаме повече утре. Всъщност не само на инвестирането, но и на цялото развитие на човечеството този принцип е приложим“, смята още изпълнителният директор на Tavex Макс Баклаян.

Логичният и донякъде болезнен въпрос е как да постигнем материално равновесие, в което 1/3 от нашите доходи остават свободни за спестяване и инвестиране. Особено, имайки предвид, че ако не сме получили увеличение на заплатата си от лятото на 2021 г., то нашите реални доходи оттогава са намалели с над 30% заради високата инфлация.

Бързият отговор е – чрез намаляване на разходите. Да направим и едно просто упражнение по спестовна аритметика.

Справка в сайтовете за резервации показва, че 7-дневна почивка в 4-звезден хотел на нашето Черноморие за семейство с две деца излиза на стойност 4300 лв. с шест нощувки и закуски. Да прибавим още по 100 лв. на ден за друга консумация плюс 300 лв. за гориво (отиване и връщане от и до град София). Общата сума възлиза на 5300 лв., без да фактурираме твърде разточителна почивка.

По думите на експерта ако едно домакинство се лиши от едноседмична семейна почивка на Черно море например, би могло да вложи средствата за двете най-популярни златни монети на пазара в момента.

„Хипотетично ако благородният метал запази темпа си на ценови ръст, както през последните 12 месеца, то това спестяване/инвестиция, би донесло до следващото лято възвращаемост от над 1200 лв. Т.е. от 5300 до 6500 лв. за една година.  Процес, който търпи натрупване по правилото на сложната лихва, колкото по-дълго задържим позицията си избрания актив“, обяснява Баклаян.

Общият ефект от отказа за моментално потребление за почивка, заедно с инвестирането на освободените средства,  е финансов резултат от плюс 6500 лв.

И нека не забравяме основната логика на инвестициите, която според Макс Баклаян, гласи:

Пропуснатото потребление днес е възможност за по-голямо потребление утре.

*Тази статия има информационен характер и не трябва да се тълкува като професионален финансов съвет

Анкети