Анализи
Кристалина Георгиева: Свободната търговия е двигател на общия растеж за Азия и света
„Знаем колко много светът - и този регион в частност - спечели през последните 3‑4 десетилетия от глобалната икономическа интеграция. Казано по-просто, търговията е двигател на общ растеж за Азия и света. Въпреки това се намираме в критичен момент. Вече повече от две години и половина светът е изправен пред изключителни предизвикателства: глобална пандемия, война в Украйна, климатични бедствия на всички континенти. И заедно с това сме свидетели на рекордно висока инфлация, криза на разходите за живот и остра продоволствена несигурност в твърде много части на света“, това каза управляващия директор на МВФ Кристалина Георгиева по време на церемонията по откриването на Петото международно изложение за внос в Китай. Речта ѝ бе публикувана в БТА, предоставена от представителството на МВФ в София.
Георгиева допълни, че за първи път от десетилетия насам бедността отново се увеличава, а политиците трябва да предприемат незабавни действия.
„За да разберем ползите от по-отворените и стабилни търговски политики, не е нужно да поглеждаме по-далеч от Китай. Преди четвърт век Китай предприе амбициозни реформи, като отвори икономиката си за по-голяма конкуренция и иновации, което от своя страна доведе до бързо повишаване на производителността и до огромен скок в жизнения стандарт“, допълва Георгиева.
Категорична е, че днес световната търговска система е изложена на сериозна заплаха, а търговските ограничения и изкривяващите конкуренцията субсидии се повишават. Според нея особен приоритет трябва да е премахването на търговските ограничения, свързани с храните, които повишават световните цени и водят до липса на продоволствена сигурност.
„Ако светът - и нашата търговия - се раздели на два блока, оценяваме постоянните годишни загуби на 1,5 процента от БВП в световен мащаб, като загубите ще надхвърлят 3 процента от БВП в страните от Азия и Тихоокеанския регион, което отразява ключовата роля на търговията в региона“, допълва тя.
За Китай смята, че има възможност за по-нататъшно отваряне на вътрешните пазари, задълбочаване на реформите на държавните предприятия, осигуряване на конкурентен неутралитет спрямо частните фирми и по-нататъшно засилване на защитата на правата на интелектуална собственост.
„Реформите, които биха подобрили разпределението на ресурсите между различните фирми в Китай, биха могли да увеличат производителността с около 6 процента“, смята управляващият директор на МВФ.
Посочи и четири приоритета – „да се изяснят търговските правила, да са сключат нови споразумения за отваряне на пазара в ключови области, да се засили ролята на търговията в борбата с изменението на климата, включително чрез либерализиране на търговията с екологични стоки и услуги, и възстановяването на ефективното уреждане на спорове в СТО“.