Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Кристалина Георгиева: Все още ще имаме високи лихвени проценти, защото инфлацията не се е изпарила

Анализи

Кристалина Георгиева: Все още ще имаме високи лихвени проценти, защото инфлацията не се е изпарила

Кристалина Георгиева: Все още ще имаме високи лихвени проценти, защото инфлацията не се е изпарила - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС/АРХИВ

„Най-голямата изненада е, че картината, въпреки че остава много тревожна, е по-малко ужасна, отколкото беше само преди два месеца. Все още ни очаква година на забавяне на растежа. Все още ще имаме сравнително високи лихвени проценти, защото инфлацията не се е изпарила. Така че не е много по-добре. Просто е по-малко лошо“, това заяви в интервю за телевизионното предаване „60 минути“ на CBS, управляващият директор на Международния валутен фонд Кристалина Георгиева.

Тя предупреди за последствията от фрагментирането на света на геоикономически блокове. Тя подчерта, че този процес може да лиши световната икономика от около 1,5 трилиона долара.

Управляващият директор на МВФ също така посочи, че икономиката на САЩ ще се забави тази година, но е възможно „меко приземяване“.

„Икономиката на САЩ също ще се забави през тази година. Но поне въз основа на данните, които имаме към днешна дата, смятаме, че САЩ ще успеят да преминат през годината и ще избегнат с мъка изпадането в рецесия. Това означава възможност за меко приземяване на икономиката на Съединените щати“, каза още тя.

„Очакванията ни са към края на годината да видим малко по-слаб пазар на труда. Но нека бъдем много ясни, ние не се страхуваме от голяма вълна на безработица, заляла Съединените щати“, каза шефката на най-мощната финансова институция в света.

Интервюто на Георгиева е факт, след като МВФ публикува новия си доклад за „световните икономически перспективи“ 2023 г. След серията прогнози за мрачно бъдеще през последният месеци, новият доклад дава малко по-светла перспектива.

„Очакваме, че войната ще продължи, но най-значимото въздействие от войната, а именно скокът на цените на храните и енергията, ще се усеща по-малко през 2023 г. Европа свърши отлична работа, за да се освободи от зависимостта си от руския петрол и газ и по този начин те намалиха премията върху цените, която идва от несигурността“, посочи Кристалина Георгиева, предава БНР.

„Не можем да спечелим срещу климатичната криза, ако всяка страна работи сама за себе си“, каза още шефът на МВФ.

„Промените в климата правят някои части на планетата вече непригодни за живеене, защото няма вода“, каза Георгиева и добави: „75% от бедствията са свързани с водата, което е признание, че достъпът до вода е от първостепенно значение. И все пак близо 800 милиона души нямат достъп до питейна вода“, коментира Георгиева борбата с климатичните промени.

Анкети