Анализи
Лични финанси: Как да пестим пари по правилото 50-30-20?
Финансистите казват, че личните финанси трябва да бъдат разпределения правилно. Една от познатите формули е 50-30-20. Но какво значат тези числа? Това са процентите на разходите, които идват от нашите доходи (бел.ред. след облагането им с данъци). А именно - 50% отиват за нужди, 30% отиват за желания и 20% за спестявания.
Тази формула може да ни помогне за съставянето на разумен бюджет, към който да се придържаме, за да постигнем финансовите си цели.
50%: Нужди
Нуждите са сметките, които са задължителни за плащане. Според финансистите половината от доходите, след облагане с данъци трябва да бъде всичко, от което се нуждаем, за да покрием тези задължения.
Експертите препоръчват да помислим дали да намалим нуждите си или да се опитаме да редуцираме начина си на живот, ако харчим повече от 50% за нуждите си. Това може да означава намаляване на размера до по-малък дом или по-скромна кола. Разходите нужди включват:
Плащане на наем или ипотека
Плащания за автомобили
Комунални сметки за дома
Хранителни стоки
Застраховане
30%: Желания
Желанията са нещата, за които харчим пари, но те не са ни абсолютно необходими. В тази графа са всички онези „екстри“, за които харчим пари, които правят живота ни по-приятен и забавен. Примерите за желания включват:
Ненужни дрехи или аксесоари като чанти или бижута
Билети за спортни събития
Почивки или други несъществени пътувания
20%: Спестявания
Желателно е да разпределяме 20% от нетния си доход за спестявания и инвестиции. Според финансистите трябва да разполагаме със спестявания за поне три месеца, ако загубим работата си или възникне непредвидено събитие. Примерите за спестявания могат да включват:
Създаване на спешен фонд
Заделяне на средства за закупуване на имот
Средства след пенсиониране
Значение на спестяванията
Правилото 50-30-20 има за цел да помогне да управляваме доходите си, например за да имаме средства за спешни случаи и спестявания за пенсиониране. Експертите посочват, че всяко домакинство трябва да даде приоритет на създаването на спешен фонд в случай на загуба на работа, неочаквани медицински разходи или други непредвидени парични разходи. Едно домакинство трябва първо да се съсредоточи върху попълването на своя фонд за спешни случаи, ако вече е използван.
Спестяването за пенсиониране също е критична стъпка, но пестенето на пари от ранна възраст може да ни помогне да осигурим комфортно пенсиониране, посочват финансистите.