Анализи
Лондон вече не е доминиращ финансов център, поделя първата позиция с Ню Йорк
Лондон вече не е категоричният лидер сред глобалните финансови центрове, след като Ню Йорк се изкачи от второто място и се изравни с британската столица. Това се дължи на факта, че все повече компании се листват в Съединените щати, съобщи City of London Corporation.
Ситито, което администрира финансовия район на Лондон, заяви в годишното си проучване, че сравнителните показатели за представянето на глобалните финансови центрове дават на Лондон общ резултат за конкурентоспособност от 60 спрямо 59 през 2022 г., но Ню Йорк увеличава резултата си до 60.
Сингапур е трети с 51, Франкфурт 46, Париж 43 и Токио 35.
City of London Corporation посочва, че Великобритания продължава да надгражда дългогодишните си силни страни като най-големият център в света за международно емитиране на дългове, търговско (пре)застраховане и валутна търговия, както и вторият по големина център за управление на активи. Но броят на листванията на международни компании в Лондон намалява и малко глобални фирми избират да се листват там.
Британският орган за финансово поведение публикува в сряда предложените промени за рационализиране на правилата за листване.
Представители на финансовия сектор във Великобритания призоваха за по-бързи реформи на финансовите правила, за да се засили конкурентоспособността на града, след като Brexit изправи Лондон срещу центрове на ЕС като Амстердам, Париж и Франкфурт.
Ню Йорк изпревари Лондон през 2018 г. и стана най-добрият световен финансов център.
През третото тримесечие Ситито трябва да изложи препоръки за дългосрочен план за „задвижване“ на ролята на Лондон като глобален финансов център след Брекзит до 2030 г.
„Обединеното кралство остава един от най-отворените и глобални финансови центрове с по-добър достъп до международните пазари от САЩ, Франция или Япония. Но нашето конкурентно предимство е изложено на риск“, посочи Крис Хейуърд, председател на политиката в City of London Corporation, предава Ройтерс.