Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. МАЕ: Възможен е недостиг на природен газ в Европа през следващата година

Анализи

МАЕ: Възможен е недостиг на природен газ в Европа през следващата година

МАЕ: Възможен е недостиг на природен газ в Европа през следващата година - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Европа трябва да предприеме незабавни действия, за да предотврати недостига на природен газ през следващата година, предупреди Международната агенция по енергетика.

Експертите прогнозират, че недостигът ще възникне, ако Русия спре напълно доставките по газопроводите, а Китай увеличи вноса на втечнен природен газ, на който Европа разчита, за да замени руските доставки.

Регионът може да изпита недостиг на 30 млрд. куб. м, от които се нуждае „за захранване на икономиката си и за достатъчно зареждане на хранилищата през лятото на 2023 г. Това ще застраши подготовката му за зимата на 2023-24 г.“, се казва в доклад на агенцията, цитиран от АФП и БТА.

Изпълнителният директор на МАЕ Фатих Бирол заяви, че в петък ще проведе разговори с няколко европейски правителства.

„Смятаме, че Европа трябва да предприеме незабавни действия, за да избегне рисковете от недостиг на природен газ през следващата година“, каза Бирол пред репортери.

„Ние бием тревожни камбани за европейските правителства и за Европейската комисия за следващата година“, допълни той.

Русия намали драстично доставките за Европа, но регионът успя да запълни хранилищата за предстоящата зима.

Според данни на МАЕ Москва е доставила 60 млрд. куб. м газ на Европа тази година, но е „много малко вероятно“ Русия да осигури същото количество през 2023 г. и може да прекрати доставките изцяло.

Въпреки че китайският внос на втечнен природен газ е бил по-малък през първите 10 месеца на тази година, но втората по големина икономика в света може да поеме 85% от очакваното увеличение на световните доставки на втечнен природен газ.

Норвегия изпревари Русия като основен доставчик на природен газ в Европа. Регионът също така доставя втечнен природен газ от други държави със скорост, която предизвика затруднения в пристанищата. Междувременно цените на газа рязко спаднаха.

Но Бирол заяви, че газохранилищата в Европа може да бъдат пълни само на 65% през 2023 г.

„С последните меки климатични условия и по-ниски цени на газа има опасност в разговора за доставките на газ в Европа да се прокрадне самодоволство, но в никакъв случай още не сме излезли от положението“, подчерта Бирол.

Бирол предупреди, че следващата зима Европа ще бъде изправена пред „още по-тежко предизвикателство“.

„Ето защо правителствата трябва да предприемат незабавни действия за ускоряване на подобренията в енергийната ефективност и ускоряване на внедряването на възобновяеми енергийни източници и термопомпи - както и други стъпки за структурно намаляване на търсенето на газ“, посочи той.

Анкети