Анализи
Microsoft обяви ангажиментите си в областта на цифровите технологии в Европа

На 30 април Microsoft обяви своите нови европейски ангажименти в областта на цифровите технологии в реч на президента на компанията Брад Смит в Брюксел.
Microsoft се ангажира да изгради широка екосистема за изкуствен интелект и облачни технологии в Европа, да поддържа цифровата устойчивост на Европа - дори при геополитическа нестабилност - и, наред с другото, да укрепи икономическата конкурентоспособност на Европа.
Дали обаче в настоящия контекст, когато голяма част от геополитическата нестабилност идва от САЩ, американският технологичен гигант е правилният избор да помага на Европа?
В епизод на предаването „Големият въпрос“ заместник-председателят и президент на Microsoft Брад Смит се присъедини към бизнес редактора на „Евронюз“ Анджела Барнс, за да обсъди последните планове на компанията.
Визията на Брад за целта на Microsoft изглежда е „да предоставя технологии, които да направят другите, хората и организациите, по-успешни“.
Като част от плановете на групата за развитие на екосистемите за изкуствен интелект и облачни услуги в Европа, Microsoft обеща да разшири капацитета на европейските центрове за данни с 40% през следващите две години. Това означава, че в 16 европейски държави ще работят повече от 200 центъра за данни.
И докато това развитие ще донесе със себе си непосредствени възможности за заетост, Брад беше също толкова развълнуван от „мултиплициращия ефект“ за техните клиенти и икономическите ползи, които могат да последват
"Според мен това е двигател на растежа за това, което обичаме да описваме като икономика на изкуствения интелект: икономиките на света в ерата на изкуствения интелект. И мисля, че просто ще видим изкуствения интелект като незаменим за почти всичко, което искаме да правим като предприятия, правителства, организации с нестопанска цел", каза Брад.
Инвестициите на Microsoft ще бъдат от голяма полза за Европа, която се бори с конкурентоспособността, но също така показват ангажимента на компанията да продължи да присъства в целия блок, независимо от геополитическите условия. Разбира се, това са взаимоизгодни отношения.
„Не мисля, че Microsoft щеше да притежава глобалният успех, който има днес, без дългогодишното ни присъствие в Европа“, каза президентът на компанията.
„Истината е, че това е повече от една четвърт от глобалния ни бизнес“, добави той.
50-годишният технологичен гигант, основан в Албакърки, Ню Мексико, пуска за първи път емблематичната си програма за текстообработка Word през 1983 г. и става свидетел на първото си навлизане на европейския пазар, като предлага програмата на френски и немски език. Париж е и мястото, където Брад лично започва кариерата си в Microsoft през 1993 г.
Като част от ангажимента си да поддържа цифровата устойчивост на Европа дори при геополитическа нестабилност, Microsoft добави клауза в споразуменията си с европейските правителства и Европейската комисия, за да оспори по съдебен път всяка власт, която се опита да я принуди да преустанови дейността си в Европа.
"Имам пълната увереност, че ще победим в съда. Но също така казахме, че ако не го направим, ще имаме резервна група от доставчици, партньори тук, в Европа, които ще разполагат с нашия код, нашия софтуерен код и нашия изходен код, съхраняван в защитено хранилище в Швейцария", каза Брад.
Той се надява, че това ще разсее страховете на някои хора относно сигурността на данните в ЕС, като същевременно настоява, че служителите на Белия дом са го уверили, че това не е ход, който обмислят.
На въпроса как ще реагира Microsoft в разгара на потенциална митническа война между Европа и САЩ президентът на компанията отговори:
"Ще приемем каквото и да се случи и ще помогнем на нашите клиенти да се адаптират, а ние също ще се адаптираме. Но най-вече искам да бъдем гласът на разума, който насърчава връзките отвъд Атлантика, които са незаменими вече осем десетилетия, от края на Втората световна война насам, да надделеят, да използваме това като възможност за всички нас по някакъв начин да се отдръпнем и след това да преподпишем“.
„Да разгледаме въпросите, които притесняват хората от двете страни на Атлантическия океан, но да не забравяме колко важни са тези връзки, включително за бизнеса“, добави Брад.