Анализи
Най-нисък дял на разходите за социална защита и здравеопазване в ЕС е отчетен в България
Средното ниво на разходите за социална защита и здравеопазване сред страните от Европейския съюз, измерени като дял от брутния вътрешен продукт, са възлизали на 8,1 процента през 2022 г. Цифрата отразява намаление с 0,4 процентни пункта в сравнение с равнището на тези разходи през 2021 г., сочат заключенията от най-новите първоначални данни на европейската статистическа агенция Евростат.
Сред 24-те членки на ЕС, за които има налични данни, разходите за социална защита и здравеопазване са били най-високи във Франция (10 процента от БВП на страната), Германия (9,7 процента), Словения (8,6 процента), Австрия (8,5 процента) и Белгия (7,8 процента).
Най-нисък дял на разходите за социална защита и здравеопазване, отнесен към БВП на съответната страна, през миналата година е регистрирала България (4,2 процента), следвана от Ирландия (4,6 процента), Унгария, Литва (4,7 процента за всяка) и Естония (4,8 процента).
Почти всички страни от ЕС регистрират спад в разходите си за социална защита и здравеопазване през 2022 г. на годишна основа. Най-значително намаление на разходите за здравеопазване в ЕС е регистрирано в България (-1,1 процентни пункта). Малко по-добър резултат от страната ни показват Унгария (-0,9 процентни пункта), Литва и Ирландия (-0,8 процентни пункта за всяка).
Единствените страни от ЕС, които са отчели увеличение на разходите за здравеопазване като дял от БВП през 2022 г., са били Люксембург (+0,3 п.п.) и Словения (+0,1 п.п.). В Кипър те са останали на достигнатите през 2021 г. нива.