Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Недостиг на работници, роботи ще спасяват световната икономика

Анализи

Недостиг на работници, роботи ще спасяват световната икономика

Недостиг на работници, роботи ще спасяват световната икономика - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Не толкова отдавна автори бълваха мрачни книги за това как „Възходът на роботите“ ще доведе до „Бъдеще без работа“ на фона на авторитетни прогнози, че половината от всички работни места в САЩ ще бъдат изложени на риск от автоматизацията, пише за „Файненшъл Таймс“ Ручир Шарма, председател на „Рокфелер Интернешънъл“, съобщава „Труд“.

Последните доклади за заетостта обаче повдигат друга заплаха: не дали роботите ще заменят човешкия труд, а дали ще се развият достатъчно бързо, за да спасят световната икономика от недостига на работници.

Световната безработица е 4,5%, най-ниската от началото на глобалната статистика през 1980 г. Недостигът на работна ръка е на исторически върхове в развитите икономики, включително Обединеното кралство и САЩ. Сега има 11,2 млн. свободни работни места срещу 5,6 млн. търсещи работа в САЩ, най-голямата разлика от 50-те години на миналия век.

Милиони работници, които напуснаха работа по време на пандемията, все още не са се върнали, което увеличава отчаянието на шефовете. Наред с това растежът на населението в трудоспособна възраст - тези между 15 и 64 години, започна да намалява, докато делът на възрастните хора набъбва. Ускореното стареене на свой ред е забавен резултат от обществените промени, започнали десетилетия по-рано: жените да имат по-малко деца и науката да удължава средната продължителност на живота.

Населението в трудоспособна възраст намалява в близо 40 държави, включително повечето от големите икономически сили. Спадът в САЩ е по-малко рязък, но страната е на практика в същото състояние. По-малкото работници почти гарантират по-бавен икономически растеж, така че повечето страни ще имат нужда от повече роботи, само за да поддържат растежа.

Техно-песимистите все още бият тревога, като казват, че призракът на роботите, които крадат работни места и подбиват заплатите, ще се появи отново с отшумяването на пандемията и връщането на работа на напусналите, което може да се случи... или пък не. Така или иначе, основните демографски тенденции предсказват продължаващ недостиг.

Сред най-тежко засегнатите държави са Китай, Япония, Германия и Южна Корея - всички те се очаква да претърпят спад на населението в трудоспособна възраст с най-малко 400 хил. души годишно до 2030 г. В тези страни вече има висока и нарастваща концентрация на роботи. Японските производители разполагат с близо 400 робота на 10 хил. работници, спрямо 300 преди четири години.

Китай субсидира производителите на роботи, като цели да увеличава продукцията им с 20% годишно до 2030 г. Дори при това темпо роботите не могат да запълнят всички дупки в работната сила, която Китай очаква да намалее с 35 млн. работници през следващите три години.

Правителствата могат да отговорят на недостига на работна ръка по други начини - плащайки бонуси на родителите, за да имат повече деца, насърчавайки жените да постъпват или да се връщат на работа, приветствайки имигрантите или повишавайки възрастта за пенсиониране. Но всички тези стъпки предизвикват човешка съпротива.

Роботите унищожават някои професии, но създават други. Около една трета от работните места, създавани в САЩ, са в области, които (почти) не са съществували преди 25 години. Всеки робот може да замени трима или повече фабрични работници, най-тежко засегнатата група. Но често преувеличават темпа на промяната. Прогностиците предричат от 50-те години на миналия век, че пълномащабният изкуствен интелект ще се появи след 20 години, но него все още го няма.

Поради неочаквано резкия спад на раждаемостта, ООН наскоро повиши прогнозата си за темпа на намаляване на населението, от САЩ до Китай. Необходими са години преди раждаемостта да повлияе на работната сила, но умните правителства ще действат сега, като привлекат повече жени, имигранти, възрастни хора и - да - роботи в работната сила. Другият вариант е по-малко работници, автоматизирани или не, и бъдеще без растеж.

 

Анкети