Анализи
Новите американски санкции могат да застрашат износа на руски петрол за Индия
Новият пакет от санкции на САЩ срещу Русия може да застраши износа на руски петрол за Индия - основен източник на средства за инвазията в Украйна, съобщи „Киев Индипендънт“.
През двете години, откакто Русия започна пълномащабното си нахлуване, делът на руския петрол в общия внос на Индия нарасна от 2% на 10%. Индия използва руския петрол за своето развитие, като дори рафинира част от него и го продава обратно на Запада.
На 23 февруари президентът на САЩ Джо Байдън обяви допълнителен пакет от санкции срещу Русия преди втората годишнина от пълномащабното нахлуване и във връзка със смъртта на Алексей Навални.
Санкциите са насочени срещу най-голямата руска корабна компания „Совкомфлот“ за нарушаване на тавана на цените на руския петрол, определен от Г-7.
Към края на 2023 г. държавите от Г-7 обещаха да засилят прилагането на ценовия таван, въведен за първи път през декември 2022 г., след като се появиха доклади, че Русия е продължила да изнася голяма част от суровия си петрол на цена над 60 долара за барел, като е използвала „флот на призраците“ от предимно незастраховани танкери.
Новите санкции могат да усложнят усилията на индийските държавни рафинерии да си осигурят годишни сделки за доставки.
Индийските държавни рафинерии водят преговори с руския петролен гигант Роснефт за сключване на годишна сделка за до 400 000 барела на ден, но сделката зависи от това какво ще предложи Русия по отношение на плащанията и отстъпките.
Индийските рафинерии смятат, че ще има предизвикателства при набавянето на танкери заради санкциите срещу „Совкомфлот“, което „може да доведе до повишаване на фрахтовите ставки“ и да намали отстъпката за петрол.