Анализи
Въпреки митата на САЩ: Общият износ на Китай драстично надхвърли очакваните граници
Търговията между двете най-големи икономики в света почти е спряла

Китай обяви, че продажбите към САЩ са спаднали през миналия месец, докато общият износ е надминал прогнозите, тъй като Пекин води изтощителна търговска война с Вашингтон, предаде АФП.
Търговията между двете най-големи икономики в света почти е спряла, след като американският президент Доналд Тръмп наложи няколко кръга от мита върху Китай, които започнаха като ответна мярка за предполагаемата роля на Пекин в опустошителната криза с фентанила.
Митата върху много китайски продукти вече достигат 145%, а кумулативните мита върху някои стоки достигат зашеметяващите 245%.
Пекин отговори с 125% мита върху вноса на американски стоки, както и с други мерки, насочени срещу американски фирми.
На този фон анализатори, анкетирани от „Блумбърг“, очакваха износът да нарасне само с 2% на годишна база през миналия месец.
Но те надминаха очакванията, достигайки 8,1%.
Въпреки това, износът за САЩ – един от най-големите търговски партньори на Китай – е спаднал със 17,6% на месечна база, показват данните.
„Щетите от американските мита не се отразяват в търговските данни за април“, заяви Живей Жанг, президент и главен икономист в Pinpoint Asset Management.
„Това може да се дължи отчасти на претоварването през други страни и отчасти на търговските договори, които бяха подписани преди обявяването на митата“, добави той.
„Очаквам търговските данни да отбележат постепенно отслабване през следващите няколко месеца.“
Министърът на финансите на САЩ Скот Бесент и търговският представител Джеймисън Гриър ще се срещнат с китайския вицепремиер Хе Лифенг в Швейцария на 10 и 11 май, което ще бъде първата среща между двете суперсили, откакто Тръмп обяви митата.
Вносът през април също надмина очакванията, като спадна с 0,2% в сравнение с прогнозирания от анализаторите спад от 6%.
Закупуването от чужбина също беше наблюдавано отблизо като ключов показател за потребителското търсене в Китай, което остава слабо.
През тази седмица политиците облекчиха основните инструменти на паричната политика в опит да стимулират вътрешната активност.
Те включват намаляване на основния лихвен процент и мерки за понижаване на резервните изисквания към банките с цел стимулиране на кредитирането.
Продължаващата криза в сектора на недвижимите имоти, който някога беше основен двигател на растежа, също остава тежест за икономиката.
В опит да помогне на сектора, Пан също така заяви, че банката ще намали лихвата за първи покупки на жилища с кредитни срокове над пет години от 2,85% на 2,6%.
Тези мерки са едни от най-радикалните, предприети от Китай за стимулиране на икономиката от септември насам.
Анализаторите обаче посочват, че все още липсват реални стимули, необходими за възстановяване на икономиката.
Конкретни данни
Износът на Китай за САЩ е спаднал със 17,6% на месечна база през април, сочи официалната статистика в азиатската страна.
Износът за САЩ е достигнал 33,0 млрд. долара през миналия месец, което е спад от 40,1 млрд. долара през март, уточняват от китайската митническа администрация.
От друга страна обаче общият износ на Китай се е повишил с 8,1% през април, надминавайки очакванията на анализаторите.
Цифрите са много по-високи от прогнозираните от „Блумбърг“ 2%. Вносът също е надминал очакванията, регистрирайки спад от едва 0,2% в сравнение с очакваните 6%.