Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Основателят на Telegram е арестуван във Франция: Кой е Павел Дуров

Анализи

Основателят на Telegram е арестуван във Франция: Кой е Павел Дуров

Основателят на Telegram е арестуван във Франция: Кой е Павел Дуров - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/БГНЕС

Милиардерът Павел Дуров, съосновател и главен изпълнителен директор на приложението за съобщения Telegram, е бил арестуван на летище „Бурже“ край Париж , съобщи телевизия TF1. Очаква се 39-годишния предприемач да бъде изправен пред съд още в рамките на днешния ден.

Дуров е пътувал на борда на частния си самолет от Азербайджан и е бил задържан снощи около 20:00 ч. местно време.

Френската агенция OFMIN, натоварена с предотвратяването на насилие срещу непълнолетни, издаде заповед за арест на Дуров като координираща агенция в предварително разследване на предполагаеми престъпления, включително измами, трафик на наркотици, кибертормоз, организирана престъпност и насърчаване на тероризма.

Дуров е заподозрян, че не е предприел действия за ограничаване на престъпното използване на неговата платформа.

Роденият в Русия предприемач живее в Дубай, където е базиран Telegram, а също е гражданин на Франция и на Обединените арабски емирства.

Дуров, чието състояние се оценява от „Форбс“ на 15,5 млрд. долара, напусна Русия през 2014 г., след като отказа да се съобрази с исканията за закриване на опозиционните общности в неговата социална платформа VK, която той продаде.

Дуров и брат му Николай основаха приложението за съобщения през 2013 г. и то има около 900 млн. активни потребители.

Telegram предлага криптирани съобщения, а потребителите могат да създават и „канали“ за бързо разпространение на информация до последователите.

Павел Валериевич Дуров е роден на 10 октомври 1984 г. в Ленинград, Русия. По-голямата част от детството си обаче прекарва в Торино, Италия, където работи баща му. През 2006 г. завършва филологическия факултет на Санктпетербургския държавен университет. Същата година създава социалната мрежа „ВКонтакте“, вдъхновена от Фейсбук.

Няколко години по-късно обаче за компютърния учен започват сериозните проблеми. Въпреки че се обявява за противник на Владимир Путин, през 2011 г. властите в Кремъл го молят да блокира пет общности във „ВКонтакте“ след оспорване на резултатите от последните парламентарни избори. Той отказва да го направи, което води до разследвания и обиски от страна на властите.

През 2013 г. кандидатства за гражданство на карибската държава Сейнт Китс и Невис, което получава година по-късно.

На 1 април 2014 г. той шеговито обявява пред борда на директорите на „ВКонтакте“, че подава оставка. Но бордът потвърждава решението, въпреки че три дни по-късно Павел Дуров оттегля оставката си. Без резултат.

След това той продава акциите си в социалната мрежа за 300 млн. долара и заедно с брат си математик създава приложението за криптирани съобщения Telegram, именно в отговор на натиска от страна на руските власти.

„Предпочитам да съм свободен, отколкото да изпълнявам заповеди от когото и да било“, каза той пред американския журналист Тъкър Карлсън.

Приложението се отличава с това, че предлага криптирани комуникации от край до край, а централата му се намира в Дубай. То се ангажира никога да не разкрива информация за своите потребители.

Вследствие на това той напуска Русия в неизвестна посока и заявява, че заминаването му е „без връщане“, като смята, че страната е несъвместима с модела на икономическо развитие на стартиращите предприятия.

„Мисля, че се справяме добре с Telegram, с 900 милиона потребители, които вероятно ще надхвърлят един милиард активни месечни потребители в рамките на една година“, каза той.

В емирството Telegram избягва правилата за модериране в момент, когато и Европейският съюз, и Съединените щати оказват натиск върху големите платформи да премахват незаконно съдържание.

Двойно предимство. Властите в няколко държави отбелязват многобройни злоупотреби с платформата, която се използва за пране на пари, трафик на наркотици и споделяне на педофилско съдържание. Твърди се, че Дуров е съучастник в тези престъпления поради липсата на модериране.

През 2021 г. Павел Дуров става френски гражданин, а името му е променено с указ на Пол дю Рув. По това време състоянието му се оценява на 15 милиарда долара. Той твърди, че не консумира алкохол, кофеин, лекарства, месо, млечни продукти и глутен. Твърди също, че не притежава големи активи (имоти, яхти и др.).

Анкети