Анализи
Пазарът на труда в Германия буксува: Нагласите за наемане на служители стигна най-ниското ниво от 4 години
Германските компании все повече избягват да наемат нови служители. Склонноста на бизнеса в това отношение е на най-ниското си ниво от около 4 години насам, предават световни агенции, позовавайки се на последния доклад, изготвен от експертите на мюнхенския институт Ifo. Едно от заключенията в анализа е, че слабостта на най-голямата икономика в Европа е оставила своя отпечатък върху пазара на труда в страната.
Индексът на Ifo, който отчита намеренията на бизнеса да наема нови служители се е понижил до 93,7 пункта през октомври, което е най-ниското ниво от юли 2020 г. Спадът на месечна база изглежда минимален (94,0 пункта през септември), но тази тенденция се наблюдава в дългосрочен план, което притеснява анализаторите.
„Ситуацията на пазара на труда е в негативна тенденция от месеци, не рязко, но непрекъснато“, каза Клаус Волрабе, ръководител на проучванията на Ifo. „Вместо да запълват свободни позиции, компаниите са по-склонни да съкращават служители.“
Броят на хората без работа в Германия се е увеличил повече от очакваното през октомври, показват данните на федералната служба по труда, тъй като есенният подем до голяма степен не успя да се материализира тази година.
Детайлната картина сочи, че барометърът на заетостта се понижава, както в сектора на производството, така и в търговията на дребно.
Балансирани са нагласите между плановете за наемане и съкращения на работна ръка в сектора на услугите, като подобно е ситуацията и в сектора на строителството.
Нагласите за наемане на нови служители спрямо настроенията за съкращения взимат превес единствено в секторите: туризъм и информационни технологии.
На този фон се очаква данните за икономиката на Германия през 2024 г., които предстои да бъдат публикувани, да покажат отново тенденция на свиване, въпреки че от Германската търговско-промишлена камара (DIHK), заявиха в свой скорошен доклад, че компаниите намират малък оптимизъм за следващите месеци.