Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Потребители в шок: Какво се случва с цените на шоколадите

Анализи

Потребители в шок: Какво се случва с цените на шоколадите

Потребители в шок: Какво се случва с цените на шоколадите - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Потребители на социалните мрежи от различни държави са шокирани от цените на шоколадите през последните седмици. Те изказват възмущението си от резкия скок в редица видеа и коментари. Из мрежата има и клипове от България.

През последните седмици шоколадите на Mondelez - „Milka“ са се повишили с 0,50 евроцента в редица държави в Западна Европа. В Германия в големите търговски вериги  стандартният шоколад  от 100 гр. вече се продава за 1,99 евро, а доскоро цената му беше 1,49 евро. Това представлява около 33% увеличение, показва проверка на Tribune.bg.

В Швейцария шоколадите „Milka“ също поскъпнаха, като новите цени достигат около 2,50 CHF за 100-грамова плочка.

Във Великобритания също отбелязват ръст на цените, особено за специалните продукти и подаръчните кутии на марката.  

Швейцарският производител на шоколад Lindt & Spruengli също обяви, че ще повиши цените отново през 2025 г., след като високите продажби през миналата година показаха, че увеличенията не са намалили апетита на потребителите.

Заради високите разходи за какао: Известен швейцарски производител на шоколад повишава цените

Една от основните причини за повишението на цените на шоколадите са растящите цени на една от основите суровини за неговото приготвяне, а именно какаото.

Сладкото излиза солено: Цените на шоколада скочиха с 88%

Дефицитът на какао: Ще страдат производителите и потребителите на шоколад

Растящите цени на електроенергията и транспорта, особено в Европа, също са оскъпили допълнително производството. Не на последно място е и общото повишаване на хранителните стоки, включително и на шоколадите.

Според икономисти, цените на шоколадите и подобни продукти вероятно ще останат високи през и следващите месеци, тъй като проблемите с веригите за доставки и разходите за енергия ще продължават да оказват влияние.

Анкети