Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. ПП-ДБ-СС са наточили секирата: Удрят заведенията, а цената ще платят потребителите

Анализи

ПП-ДБ-СС са наточили секирата: Удрят заведенията, а цената ще платят потребителите

ПП-ДБ-СС са наточили секирата: Удрят заведенията, а цената ще платят потребителите - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Коалицията ПП-ДБ-СС точат секирата. Те се готвят да нанесат удар по заведенията, а цената на действията им ще натежи на джоба на потребителите.

Как ще стане това: в програмата им е заложено увеличение на таксите тротоарно право за търговските обекти. Планира се и премахвана на летните градини на заведенията.

Увеличение на таксите тротоарно право

Всъщност вдигането на таксата и премахване на летните градини е отдавнашна битка на лидера на „Спаси София“ Борис Бонев.  

Той постоянно се цели в бизнеса и правото им да използват тротоарите. По думите му те изграждат: „ масивни пречещи конструкции“, но забравя да спомене, плюсовете от това. Например човекопотокът в заведенията се отразява пряко на оборота им. Това пък означава, че отчитането на парите до дейността им попълва повече приходи по перата в държавната хазна. Големите ресторанти изискват наемането на повече персонал, което пък разтоварва социалните разходи, генерирайки по-нисък процент на безработицата.   

От коалицията явно не си дават сметка за тези фактори и твърдо заявяват, че ще вдигнат сумите, които бизнеса плаща за тротоарно право и ще следят строго начина, по който публичната инфраструктура се използва за търговия. За целта се готвят да променят законодателството. По думите им бизнесът плаща несъразмерно ниска, спрямо генерираните от тях печалби – е, да де, но нали тези печалби влизат в бюджета на държавата, която след това разпределя, като не малка част и към общините?!

Верижна реакция: Удрят бизнеса – плащат потребителите

Какво би означавало налагането на по-високи такси за тротоарно право?  

Първи вариант – Бизнесът отказва да плаща

Никой не може да задължи заведенията да продължат да ползват и да плащат за тротоарно право за търговия. Ако бизнесът се откаже да плаща и премахне обектите си общинската инфраструктура ще последват няколко неща. Първо - в бюджета на СО няма да влизат приходи от това; второ - ще се намали капацитет на заведенията, което ще доведе до съкращаване на персонал и увеличение на безработица – натоварване на социалните плащания от държавата; трето  - ще падне оборота на заведенията и приходите влизащи в държавния бюджет ще намелят.

Втори вариант – Бизнесът бъде принуден да плаща по-високи такси

Ако влязат в сила нови такси и бизнесът се съгласи да плаща ще последва сериозно повишение на цените, които ще ударят крайния потребител, а това до голяма степен ще повиши и риска от фалит на заведенията.

За да се компенсират по-високите налози ресторантите ще трябва да вдигнат цените на услугите, които предлагат. В момента по данни на НСИ инфлацията започва да се забавя, като дори за последния месец се наблюдава, макар и минимална дефлация на месечна база, и хората имат възможност да отидат на заведение. Бизнесът обаче, е бил принуден да вдигне цените и това е риск да свали посещаемостта си. Това би означавало по-малко посетители, по-малко оборот, съкращения на персонал и в крайна сметка голям риск от фалит.

Видно от готвените промени от коалицията не си дават сметка, че бизнесът е основен партньор на държавата. Именно този на заведенията беше един от най-сериозно засегнатите по време на пандемията от Covid-19, а секторът на услугите е основна финансова инжекция за държавния бюджет. И вместо да се търсят начини за неговото подмигване, може да се стигне до фалирането му.

Анкети