Анализи
Проучване: 72% от тийнейджърите в САЩ използват AI-асистенти

Близо 72% от тийнейджърите в САЩ са използвали поне веднъж асистенти с технологията изкуствен интелект, а повече от половината от тях го правят редовно, става ясно от ново национално проучване.
Т.нар. AI-асистенти — чатботове, предназначени и за лични разговори, а не само за изпълнение на задачи — се предлагат чрез платформи като Character.AI, Replika и Nomi.
За разлика от традиционните AI асистенти, тези системи са програмирани да изграждат емоционални взаимоотношения с потребителите, което поражда тревоги за потенциален риск за психичното здраве на младежите.
Проучването е проведено от организацията Common Sense Media, водеща американска неправителствена институция, която анализира медийно и технологично съдържание с оглед на неговата пригодност за деца. В него са анкетирани 1 060 тийнейджъри на възраст между 13 и 17 години.
72% от анкетираните са използвали AI-асистент поне веднъж, а 52% общуват с такива платформи поне няколко пъти месечно.
Най-честите мотиви са развлечението (30%) и любопитството към технологията (28%).
Проучването разкрива обезпокоителни тенденции:
1/3 от тийнейджърите са обсъждали сериозни лични теми с виртуален компаньон, вместо с реален човек.
24% са споделили лична информация, включително истинско име и местоположение.
34% съобщават, че са се почувствали неудобно или смутени от казано или направено от AI-асистенти, макар тези случаи да са редки.
Проучването подчертава, че дори малък процент негативни преживявания може да засегне голям брой уязвими младежи, предвид масовото използване на подобни платформи.
Тинейджърите между 13–14 г. по-често се доверяват на съветите на AI-асистенти в сравнение с по-големите (15–17 г.). Две трети намират разговорите с AI по-малко удовлетворителни от тези с реални хора. 80% от анкетираните прекарват повече време с реални приятели, отколкото с виртуални.
Common Sense Media препоръчва деца под 18 години да не използват AI-асистенти, докато не бъдат въведени по-строги защитни мерки.
„Фирмите вече са поставяли печалбите пред благополучието на децата – не можем да допуснем същата грешка с тази технология,“ се казва в доклад