Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Ройтерс: Иран изнася рекордно количество суров петрол, въпреки санкциите на САЩ

Анализи

Ройтерс: Иран изнася рекордно количество суров петрол, въпреки санкциите на САЩ

Ройтерс: Иран изнася рекордно количество суров петрол, въпреки санкциите на САЩ - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/pixabay

Оман и Бангладеш са сред дестинациите към, които Иран е започнала да изпраща малки пратки суров петрол, предава Ройтерс, позовавайки се на свои източници и данни от корабоплаването. В този ход анализатори виждат поредния знак, че Техеран се опитва да задържи производството си близо до най-високото му ниво от пет години насам.

Продажбите на петрол са основен източник на приходи за Иран и страната търси начини да заобиколи санкциите на САЩ върху износа на суровината, които бившият президент Доналд Тръмп наложи отново през 2018 г. заради ядрената програма на Техеран.

Припомняме,  че Иран е освободен от ограниченията в квотите за производство, определени от Организацията на страните износителки на петрол (ОПЕК) и нейните партньорки ОПЕК+, което позволява на държавата да увеличи производството си и съответно износа.

Преди около месец световните агенции цитираха информация, според която министърът на петрола на Иран Джавад Овджи е обявил, че страната продава суров петрол на 17 държави, включително и в Европа.

Пред Ройтерс Клер Джънгман от американската правозащитна организация „Обединени срещу ядрен Иран“ (United Against Nuclear Iran - UANI) разказва, че на база на данни от корабоплаването имат доказателства, че в рамките на нова сделка танкерът Golden Eagle е плавал близо до пристанище на Читагонг в Бангладеш по-рано тази година, след като е претоварил петрол от друг кораб, който пък го е натоварил от иранския остров Харг.

„Впоследствие Golden Eagle е разтоварил каргото си на други по-малки танкери в своеобразна операции по прехвърляне от кораб на кораб около посоченото по-горе бангладешко пристанище“, каза още Джънгман, чиято организация проследява свързания с Иран трафик на танкери чрез сателитни данни.

От Ройтерс предават, че за тази пратка свиделстват и други източници.

Служител от държавната компания Bangladesh Petroleum Corporation, която управлява основната рафинерия в страната, каза, че не е купила товара и е трудно да се установи кой е купувачът.

От Ройтерс уточняват, че базираният в Либерия собственик и мениджър на Golden Eagle не е бил открит за коментар. Такъв не са получили и от официални представители в Иран.

Според данни на ОПЕК среднодневният добив на петрол на Иран към момента възлиза на 3,2 милиона барела на ден, което е най-високото ниво от 2018 г. насам, въпреки санкциите на САЩ, които все още са в сила.

На този фон износът на ирански суров през периода от март до май включително е бил най-силният тримесечен период от средата на 2018 г., по данни на базираната в Женева компания Petro-Logistics, която следи доставките от танкери.

Изглежда, че към настоящия момент тези доставки са „на плато“, отбелязва Виржини Бахник от Petro-Logistics.

Други най-малко осем товара петрол - предимно от Иран - са били насочени към Сирия, като някои вече са разтоварени, отбелязват пред Ройтерс анонимни източници от корабоплаването. Доставките за Сирия обаче са под своя пик отпреди няколко години, тъй като Иран търси други дестинации за износ.

Доставките на ирански петрол в Сирия са били средно 57 190 барела на ден през 2024 г. в сравнение със средно 147 000 барела на ден през 2022 г., според анализ на износа, заяви Джънгман. Тя споделя пред Ройтерс, че през юни отново чрез поредица от прехвърляния от кораб на кораб в оманското пристанище Соха пристига товар от иранския остров Харг, като и тук позоваването е на сателитни данни.

Управата на пристанище Сохар и Центъра за морска сигурност на Оман все още обаче не са отговорили на молбата за коментар, изпратена им от Ройтерс.

Иран започна да доставя товари и в североизточното китайско пристанище Далиан, добавяйки още една нова дестинация. Износът на Техеран за Китай, който не признава санкциите на САЩ, помага да се поддържа вносът на петрол в страната на почти рекордни нива.

Според компаниите, които следат движението на танкерите, търговците премаркират иранския петрол, предназначен за Китай, като произхождащ от другаде, като например Малайзия, Оман или Обединените арабски емирства.

Така износът на ирански петрол вече е достигнал връхно ниво и от февруари насам се е стабилизирал около 1,5 милиона барела на ден, заяви за Ройтерс Хомаюн Фалакшахи, старши анализатор в Kpler.

Анкети