Анализи
С въвеждането на митата от Тръмп: Еврото, канадският долар и мексиканското песо може да поевтинеят
Тези дни пазарите се подготвяха за първото съобщение на Тръмп за митата върху Канада и Мексико, съобщи Exchange Rates.org.uk.
ЕЦБ отново намали лихвите и проправи пътя за по-нататъшно облекчаване. Пазарите очакват още три понижения през тази година.
Заседанието на ЕЦБ на 30 януари не предложи изненади. Лихвите бяха намалени до 2,75%. Въпреки че няма насоки за бъдещето, общият тон предполага, че икономическата слабост оправдава по-нататъшното облекчаване. Еврото беше относително стабилно, но е далеч от най-високата си стойност от 1,053, достигната в началото на седмицата.
Пазарите бяха добре подготвени за понижаването на лихвените проценти от страна на ЕЦБ. Макар че то не беше категорично сигнализирано, тя не направи почти нищо, за да разубеди пазарите да го оценят, а съобщението подчерта, че условията са подходящи за по-нататъшно облекчаване.
При затварянето на търговията на 30 януари еврото бе малко по-слабо, въпреки че волатилността му бе ниска.
На 31 януари евро към долар се търгуваше обратно надолу до 1,038, след като в началото на седмицата достигна досегашния си максимум за годината от 1,053.
Слабостта на икономиката на ЕС е основният двигател на решението на ЕЦБ, тъй като тя вече се фокусира върху растежа, а не върху инфлацията. Всъщност от съобщението личи, че те са уверени, че инфлацията ще се върне към целевото им равнище от 2%, въпреки че напоследък тя се повиши в съответствие с инфлационните тенденции в САЩ. Без опасения за инфлацията, каквито има ФЕД, малко са предпоставки за по-нататъшни съкращения и общото мнение е, че централната банка ще продължи да облекчава условията до постигането на неутрален лихвен процент. Точно къде ще бъде това все още не е ясно, но оценките сочат, че може да бъде около равнището от 2%, а доста широкият диапазон от 1,75%-2,5% е общият ориентир.
„При 2,75% лихвеният процент по депозитите все още е рестриктивен - твърде рестриктивен за сегашното слабо състояние на икономиката на еврозоната. Неотдавнашното рязко повишаване на доходността на облигациите също влоши финансовите условия в еврозоната. Дори някои да твърдят, че паричната политика може да направи много малко за решаване на структурните проблеми, политическата нестабилност и несигурността в много държави ще принудят ЕЦБ да продължи да върши тежката работа“, отбелязаха от финансовата институция ING след срещата.
Това предполага, че през тази година може да има поне още три съкращения. Освен това няма никаква гаранция, че ЕЦБ ще спре на неутралното ниво. Ако икономиката не се активизира и инфлацията остане ниска, те може да решат да намалят до стимулиращите нива. Тази перспектива ще поддържа еврото под натиск.
„ЕЦБ се отказа от предварителните насоки преди известно време и политиката ѝ зависи от данните и се определя от заседание до заседание. Това оставя пазарите сами да направят своите очаквания. Интересно е, че от нейна страна имаше малко отдръпване от предположението на пазара, че лихвените проценти ще спаднат до 2% до края на годината. Това може да бъде коригирано, ако растежът или инфлацията се повишат значително, но данните от тази седмица предполагат, че това може да е далеч", отбелязаха още от ING,
„Данните за БВП на Франция, Германия и Италия за последното тримесечие на 2024 г. изненадаха в посока надолу, а също така и общият показател за растежа в еврозоната разочарова с 0% на тримесечна база“, допълниха от банката.
На 1 февруари бяха въведени 25% мита за Канада и Мексико. По-рано тази седмица номинираният от Тръмп за министър на търговията Хауърд Лутник предположи, че митата могат да бъдат избегнати, ако двете държави изпълнят исканията, свързани с границите.
За долара се появиха прогнози за спад, ако той се спре на обещаните 25%.
Канадският долар и мексиканското песо вероятно ще отворят със значително понижение на 3 февруари.