Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. САЩ и Великобритания с ново икономическо споразумение

Анализи

САЩ и Великобритания с ново икономическо споразумение

САЩ и Великобритания с ново икономическо споразумение - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Лидерите на САЩ и Великобритания обявиха ново икономическо партньорство, което ще засили връзките в областта на отбраната и възобновяемата енергия в условията на нарастваща конкуренция от страна на Китай, предаде АФП.

По време на посещението си в Белия дом министър-председателят Риши Сунак прие „Атлантическа декларация“ с президента Джо Байдън, която попари британските надежди за по-широко споразумение за свободна търговия между Великобритания след Брекзит и най-голямата икономика в света.

„Изправени сме пред нови предизвикателства пред международната стабилност - от авторитарни държави като Русия и Китайската народна република (КНР); разрушителни технологии; недържавни участници; и транснационални предизвикателства като изменението на климата“, се казва в декларацията.

Документът повдига едно от основните опасения, изразени от съюзниците на САЩ по отношение на Байдън - неговия Закон за намаляване на инфлацията, който масово разширява ангажимента на САЩ към зелената енергия, надявайки се Съединените щати да заемат водеща позиция спрямо Китай, като насърчават местната индустрия.

Съгласно споразумението със Сунак двете страни ще започнат „незабавни“ преговори относно отношението на САЩ към критични минерали, които се използват в електрическите батерии във Великобритания.

Байдън също така се съгласи да поиска от Конгреса да определи Великобритания като вътрешен източник за поръчки в областта на отбраната, за да се ускори разработването на оръжия от следващо поколение, като например хиперзвукови ракети.

„Обединеното кралство и САЩ винаги са разширявали границите на това, което две страни могат да постигнат заедно“, заяви Сунак в изявление.

„Така че е естествено, че когато сме изправени пред най-голямата трансформация в нашите икономики от индустриалната революция насам, ние ще се обърнем един към друг, за да изградим заедно по-силно бъдеще.“

Пактът ще има за цел да повиши оперативната съвместимост на американската и британската промишленост, а също така да се включи в AUKUS - новия тристранен отбранителен съюз между САЩ, Великобритания и Австралия.

Двамата лидери също така призоваха за съвместни усилия за недопускане на да се използват нововъзникващи технологии за нанасяне на вреди, включително изкуствен интелект, мобилни мрежи от шесто поколение и синтетична биология.

Те подновиха призива си да не допускат Русия до пазарите на гражданска ядрена енергия, докато европейските съюзници се опитват да намалят потреблението на руски изкопаеми горива след нахлуването в Украйна.

Поддръжниците на Брекзит от Консервативната партия на Сунак бяха обещали споразумение за свободна търговия със Съединените щати, докато настояваха за развода си с Европейския съюз, който беше одобрен на референдум през юни 2016 г.

Анкети