Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Силвия Георгиева, НСОРБ: Бюджет 2023 за общините е за оцеляване

Анализи

Силвия Георгиева, НСОРБ: Бюджет 2023 за общините е за оцеляване

Силвия Георгиева, НСОРБ: Бюджет 2023 за общините е за оцеляване - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

„Общините ще получат достатъчно средства за оцеляване до края на годината в Бюджет 2023, но те няма да позволят развитие. Очакваме вече преговорите по Бюджет 2024, който се надяваме да бъде бюджет на развитието“. Това каза в интервю за БТА Силвия Георгиева, изпълнителен директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

„Вече сме в средата на 2023 г. и все още няма приет държавен бюджет, а през 2022 година бюджетът беше приет към края на месец март, след това актуализиран през месец юли. За нас през 2024 година ще бъде важно да осигурим достатъчно по-големи размери на така наречените трансфери. Това са средствата от държавата, които получаваме за капиталови разходи, за зимно поддържане и за така наречената обща изравнителна субсидия. Това са суми, с които нашите общински съвети могат да се разпореждат спрямо местните потребности“, коментира Георгиева.

„Средствата, които получаваме например в образование, здравеопазване, социални услуги, просто трябва да предоставим на училищата, детските градини, социалните услуги, без да можем да преценяваме местните потребности във всеки от тези сектори. Затова те се казват и делегирани от държавата дейности, тоест за тях ние сме като пощенски кутии, докато сумите за трансферите, които получаваме за капиталови разходи, и общата изравнителна субсидия можем да разходваме спрямо местните приоритети. Можем самостоятелно да решаваме кой обект да ремонтираме с капиталови разходи, а с общата изравнителна субсидия - коя местна услуга да развием повече, колко повече да инвестираме например в улично осветление или в почистване на обществените площи, или в някоя друга местна политика. Това са пари, за които можем да вземаме самостоятелни решения на общинските съвети. За тях ще търсим по-високи проценти ръст“, категорична е Силвия Георгиева.

Припомняме, че държавният бюджет за настоящата година беше приет на първо четене от Народното събрание, а идната седмица предстои второ четене в ресорната комисия в парламента. Силвия Георгиева обясни, че е предоставено много подробно становище на депутатите от комисията за подобряване на текстовете в закона, които засягат общините. По думите й трите приоритетни текста за местната власт не касаят толкова ресурс, колкото подобряване на разпоредбите.

„Най-важното за нас е, ако народните представители го приемат за разумно, да позволят натрупаните по сметките на общините преходни остатъци от 2022 година по отношение на делегираните от държавата дейности, да не бъдат отнемани от общините в края на тази година, а да ни останат да ги ползваме и през 2024 г.“, каза изпълнителният директор на Националното сдружение на общините в Република България (НСОРБ).

„Ключовото ни предложение е именно преходните остатъци да останат на разположение на общините за 2024 г. Второто ни предложение касае една малка сума от около 12 милиона лева, която е за обезщетения на изборните лица в края на мандата, знаете, че предстоят местни избори. На всеки 4 години общините изплащат обезщетения на изборните лица, които повече няма да се кандидатират, а обичайно получаваме помощ от държавата за тези обезщетения, както това се прави например и за навършилите пенсионна възраст в образователната система в училищата и детските градини, които също се подпомагат с целеви средства от централния бюджет“, коментира Георгиева.

Анкети