Анализи
Слабостта на германската икономика стана хронична: Доверието на бизнеса достигна рекордно ниско ниво
Доверието на бизнеса в Германия е спаднало през декември и достига рекордно ниска стойност, показва ново проучване.
Барометърът на доверието на института Ifo, базиран на проучване сред около 9000 компании, се понижи до 84,7 пункта от 85,6 пункта през ноември.
Индикаторът е на най-ниското си ниво от май 2020 г., когато Европа се съвземаше от последиците от спирането на работа заради пандемията.
„Слабостта на германската икономика стана хронична“, заяви президентът на Ifo Клеменс Фюст.
Компаниите в Германия оценяват настоящата ситуация като по-добра, но са по-песимистично настроени относно перспективите за най-голямата европейска икономика.
Настроенията в ключовия производствен сектор продължават да се движат низходящо. Предприятията са „по-малко доволни“ от настоящите условия и „значително по-мрачни“ за бъдещето.
Според Ifo броят на поръчките е намалял, обявени са съкращения в производството.
В сектора на услугите и в търговията доверието също се влошава. Само в стоителния сектор общото доверие на предприятията се е подобрило.
Правителствените прогнози показват, че Германия, която изпитва затруднения в промишлеността, се приближава към втора поредна година на рецесия.
Производителите „нямат светлина в края на тунела, поради което продължаващата от години тенденция за намаляване на производството сега все по-често води до съкращаване на работни места“, каза Филип Шойермайер, анализатор в публичния кредитор KfW.
„Съмнително е дали само облекчаването на паричната политика може да обърне хода на събитията“, уточни той.
През последните месеци Европейската централна банка направи поредица от намаления на лихвените проценти на фона на икономическата слабост в еврозоната.
Разходите за заеми във валутния блок спаднаха от рекордно високите си нива, като председателят Кристин Лагард посочи, че паричната политика на ЕЦБ ще бъде допълнително разхлабена.
Междувременно анализаторите намалиха прогнозите си за растежа в Германия и предупредиха, че икономическата активност може да пострада още повече, ако новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп увеличи митата върху европейските стоки.