Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. След кризата: Газовият пазар се стабилизира

Анализи

След кризата: Газовият пазар се стабилизира

След кризата: Газовият пазар се стабилизира - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Пазарите на природен газ се балансират поради по-ниското търсене, спадащите цени и по-високите от средните нива на съхранение на газ в Европа, заявиха анализатори от Международната агенция по енергетика (МАЕ) и Института за енергийна икономика и финансови анализи (ИЕИФА), цитирани от Анадолската агенция.

Тази глобална криза избухна поради дисбаланса между търсенето и предлагането след възстановяването от последиците, предизвикани от Ковид-19, и началото на войната на Русия в Украйна, като засегна най-силно Европа.

С налагането на западните санкции срещу Русия в резултат на войната, Москва значително намали газовия поток към Европа, което допринесе за по-ограничени доставки на континента и рязко повишаване на цените, особено през сезона за зареждане на хранилищата.

Цената на фючърсните договори за мегаватчас в Европа, търгувани на базираната в Нидерландия виртуална точка за търговия с природен газ (TTF), възлиза на 18,6 евро за мегаватчас през август 2021 г. и достига исторически максимум от над 310 евро за мегаватчас през август 2022 г.

След достигането на най-високата си стойност цените спаднаха поради по-ниското търсене в Европа в резултат на по-мекото време и тъй като континентът приложи мерки за енергийна ефективност, като внесе рекордни количества втечнен природен газ (ВПГ), уточняват анализатори.

Според МАЕ в резултат на войната на Русия в Украйна и повишаването на цените търсенето на газ в Европейския съюз (ЕС) е намаляло с 55 млрд. куб. м през 2022 г., или с 13 %, което показва най-рязкото му понижение в историята.

Данните на МАЕ показват, че делът на руския газ в ЕС през първото тримесечие на 2023 г. ще бъде по-малко от 10% - заедно с тръбите и втечнения природен газ.

Въпреки това Европа е внесла рекордни количества втечнен природен газ от алтернативни източници, за да замени руския газов поток.

По данни на ИЕЕФА вносът на втечнен природен газ в Европа е нараснал с 60% през 2022 г. в сравнение с предходната година, като САЩ, Катар и Русия се очертават като най-големите износители.

Санкциите не са оказали влияние върху износа на втечнен природен газ от Русия за Европа. По данни на ИЕЕФА руският втечнен природен газ представлява 13% от вноса за Европа, като най-големите вносители на руски ВПГ са Франция, Испания, Обединеното кралство, Турция, Нидерландия, Италия и Белгия.

Руският газ, доставян по тръбопроводи за Европа от Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), може да намалее с до 35 млрд. куб. м.

Според Гергели Молнар, анализатор по природен газ в МАЕ, фундаменталните параметри на газовия пазар в Европа и в световен мащаб са се облекчили значително поради по-ниското търсене.

„В момента газовите хранилища в ЕС са пълни приблизително на 57%, което е над петгодишната им средна стойност. Това означава, че Европа ще трябва да нагнети наполовина по-малко, отколкото през миналата година, за да достигне 90% ниво на съхранение“, каза той.

Молнар отбеляза, че рискът от волатилност на цените е по-малък поради по-ниските нужди от складиране, но предупреди, че предлагането остава ограничено.

Той обясни, че причината за това е, че МАЕ очаква потокът на руски газ по тръбопроводите към Европа да намалее значително тази година - с около 35 млрд. куб. м. За разлика от това, според него, доставките на втечнен природен газ ще се увеличат само с около 20-25 млрд. куб. м., което не е достатъчно, за да компенсира спада на руските доставки на тръбопроводен газ за ЕС.

„Виждаме тенденция към възстановяване на баланса на пазара. Цените на газа в Европа са спаднали със 70% в сравнение с най-високите си стойности от средата на декември. Въпреки това ценовите равнища все още са по-високи от средните, които наблюдавахме между 2016 и 2020 г. Все още се намираме в среда на относително високи цени на газа“, добави той.

„Трябва да бъдем умерени оптимисти“, каза той.

Молнар отбеляза, че въпреки облекчаването на пазарните условия, ЕС все пак трябва да предприеме необходимите мерки за намаляване на рисковете, които лесно могат да подновят напрежението на пазара.

Цените на газа едва ли ще достигнат миналогодишния връх

Ана Мария Жолер-Макаревич, енергиен анализатор в ИЕИФА Европа, твърди, че въпреки по-студения от очакваното месец април тази година, Европа все още разполага с добри запаси.

„Очакваме, че може би от следващия месец Европа ще започне отново да пълни газовите хранилища“, каза тя.

В допълнение Макаревич твърди, че ако усилията за намаляване на търсенето на газ продължат, по-ниските доставки на руски газ ще могат да бъдат преодолени.

Тя отбеляза, че ако търсенето на втечнен природен газ е ниско, цената на газа, влизащ в Европа, няма да бъде толкова висока, колкото беше през миналата година.

„Втечненият природен газ вече е глобална стока и тя просто не зависи от това, което се случва в Европа, а от глобалното предлагане и търсене на газ на пазара. Не знаем точно дали и какво ще определя цените. Това, което видяхме, е, че може би търсенето в Китай няма да нарасне, както очаквахме тази година“, каза Ялер-Макаревич, като добави, че има някои азиатски държави, които се затрудняват да купуват втечнен природен газ.

„Това осигурява повече втечнен природен газ в Европа. По този начин смятам, че цената ще зависи и от другите купувачи на втечнен природен газ в света“, посочи тя.

Въпреки че цените на природния газ в Европа все още могат да се повишат през сезона на запълване на газовите резервоари, Джалер-Макаревич не очаква цените на природния газ в Европа да достигнат толкова високо ниво, колкото беше пикът през август миналата година.

Анкети