Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Спад на еврото, слаби икономически данни, уязвима автомобилна идустрия: предизвикателствата за еврозоната растат

Анализи

Спад на еврото, слаби икономически данни, уязвима автомобилна идустрия: предизвикателствата за еврозоната растат

PMI индексът на S&P Global за производството на Франция и Германия за декември показа продължаващо свиване

Спад на еврото, слаби икономически данни, уязвима автомобилна идустрия: предизвикателствата за еврозоната растат - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

На 2 януари еврото поевтиня с 0,9% спрямо щатския долар, достигайки средна стойност от 1,02, което е най-ниското му ниво от 21 ноември 2022 г. насам, съобщи „Евронюз“.

В началото на новата година общата валута разшири слабостта си спрямо своя аналог поради опасения за икономическите перспективи на еврозоната, политическата нестабилност и разминаването в паричната политика на Европейската централна банка (ЕЦБ) и Федералния резерв (ФЕД).

Курсът на еврото достигна най-ниската си стойност от две години насам

Силата на щатския долар, подкрепена от президентската победа на Доналд Тръмп, засили слабостта на еврото от ноември насам.

Анализаторите очакват двойката евро/долар да достигне паритет през 2025 г. - равнище, наблюдавано за последен път през 2022 г., когато Русия започна пълномащабна военна операция в Украйна.

Като допълнение към неволите на еврозоната, Украйна спря транзита на руски газ за Европа след изтичането на петгодишния договор на 1 януари.

Това развитие принуди много европейски държави да разчитат на по-скъпи алтернативи за отопление по време на тежката зима.

Фючърсите на природния газ се повишиха до двугодишен връх от над 4 долара за милион британски термични единици (MMBtu) в началото на седмицата, след което отстъпиха до 3,66 долара за MMBtu по време на азиатската сесия на 4 януари.

Слабите икономически данни допълнително подчертават предизвикателствата. Окончателният PMI индекс за производството на Франция и Германия за декември на S&P Global показа продължаващо свиване в сектора.

Франция отчете най-резкия спад на производствената активност от май 2020 г. насам, а производствената продукция в Германия достигна тримесечно дъно.

През декември централната банка на Франция ревизира прогнозата си за икономическия растеж за 2025 г. надолу до 0,9% от предишната прогноза за 1,2%.

Както Франция, така и Германия се борят с политическа нестабилност, тъй като коалициите на управляващите партии се разпадат на фона на нарастващата сила на крайната десница.

В глобален план Еврозоната е изправена пред нарастващи рискове по време на новия мандат на Доналд Тръмп. Новоизбраният президент на САЩ обеща да наложи по-високи мита върху вноса от Китай, Канада и Мексико.

Въпреки че не са направени изрични изявления, европейските автомобилопроизводители са особено уязвими от потенциалното повишаване на митата.

Щатският долар поскъпва на фона на ястребовата промяна в паричната политика на Фед и президентството на Тръмп. На 2 януари доларовият индекс се повиши до над 109, което е най-високата стойност от ноември 2022 г. насам.

Фед започна цикъла на облекчаване с понижение на лихвения процент с 50 базисни пункта през септември.

През декември Фед намали лихвения процент с 25 базисни точки, както се очакваше. През 2025 г. обаче банката сигнализира за много по-консервативна позиция по отношение на цикъла на облекчаване.

Точковият график на Фед - графика, която проектира бъдещия път на лихвените проценти, посочи понижение на лихвения процент с половин процентен пункт през 2025 г. спрямо прогнозираното през септември понижение с цял процент.

За разлика от тях ЕЦБ вероятно ще ускори цикъла си на понижаване на лихвените проценти през 2025 г. През 2024 г. ЕЦБ намали основния си лихвен процент с цял процентен пункт, а анализаторите очакват още едно намаление с процентен пункт през следващата година, тъй като еврозоната продължава да се сблъсква с икономически и политически насрещни ветрове.

Сред тях са продължаващата политическа нестабилност, забавянето на китайската икономика и последиците от президентството на Тръмп, които допринасят за мрачните икономически перспективи за региона.

Анкети