Анализи
Спад на промишленото производство в България с 2,8% през април на месечна база, отчита Евростат
Промишленото производство през април на месечна база се е увеличило с 0,7 на сто в Европейския съюз и с 1 на сто в еврозоната, частично възстановявайки спада си от март, когато се сви съответно с 3,2 на сто и с 3,8 на сто. Това показват най-новите сезонно коригирани данни на европейската статистическа агенция Евростат.
През април 2023 г., отнесен към същия месец на 2022 г., промишленото производство в ЕС е нараснало с 0,1 на сто, а в еврозоната - с 0,2 на сто.
В България продукцията на промишления сектор е задълбочила спада си, като се е свила с 2,8 на сто през април спрямо март, когато намаля с 2,2 на сто. През февруари и януари месечното намаление на българското промишлено производство бе съответно 0,7 на сто и 2,5 на сто, сочат данните на Евростат. Април е петият пореден месец, в който българското промишлено производство намалява на месечна основа.
На годишна основа, през април 2023 г. спрямо същия месец на миналата година, българската промишлена продукция е намаляла с 12,5 на сто, като по-големи спадове на промишленото производство в ЕС са отчели само Естония (-15,1 на сто) и Нидерландия (-12,8 на сто).
Месечно сравнение по основни индустриални групировки и по страни членки
През април в сравнение с март в Евросъюза производството на капиталови стоки е нараснало с 12,1 на сто, а това на енергия - с 0,3 на сто. Производството на междинни стоки обаче е намаляло с 1 на сто, а на дълготрайните потребителски стоки и нетрайните потребителски стоки - с по 2,2 на сто.
За същия период в еврозоната производството на капиталови стоки е било нагоре с 14,7 на сто, а на енергия - с 1 на сто. Намаляло е производството на междинни стоки - с 1 на сто, на дълготрайни потребителски стоки - с 2,6 на сто и на нетрайни потребителски стоки - с 3 на сто.
Сред страните членки от ЕС, за които има налични данни, най-високи месечни увеличения на продукцията на промишлеността са регистрирани в Ирландия (+21,5 на сто), Литва (+2,8 на сто) и Швеция (+1,4 на сто). Противно на тях, най-голям спад регистрират Словения (-7,9 на сто), Португалия (-5,5 на сто) и Нидерландия (-3,5 на сто).
Годишно сравнение по основна индустриална група и по страни членки
На годишна основа в ЕС производството на капиталови стоки се е увеличило с 8,8 на сто, а на недълготрайни потребителски стоки с 1,8 на сто през април. Същевременно производството на дълготрайни потребителски стоки е намаляло с 6,1 на сто, на междинни стоки - с 6,6 на сто и на енергия - с 8,3 на сто.
В еврозоната отново в годишно сравнение, производството на капиталови стоки е нараснало с 8,3 на сто, а на недълготрайни потребителски стоки - с 0,6 на сто, докато това на дълготрайни потребителски стоки е намаляло с 4,6 на сто, на междинни стоки - с 6,2 на сто, а обемите на произведена енергия са спаднали със 7,4 на сто.
Сред членките на ЕС най-значителни годишни увеличения на промишленото производство са отбелязали Ирландия (+22,5 на сто), Малта (+14,3 на сто) и Дания (+12,2 на сто). Най-голям спад на показателя е регистриран в Естония (-15,1 на сто), Нидерландия (-12,8 на сто) и България (-12,5 на сто).