Анализи
Стоманопроизводителите от Eurofer: Нашата индустрия преживява най-тежката си криза от 2009 г. насам
Те призоваха в писмо за помощта на държавите-членки на ЕС за въвеждане на мерки за спасяване на бранша
Свръхкапацитетът на световното производство на стомана, „нелоялната“ конкуренция, допусната от Европейския съюз на негова територия, и високите цени на енергията застрашават работните места и екологичния преход в стоманодобивната промишленост, предупредиха европейските индустриалци и призоваха ЕС да предприеме спешни мерки.
„Нашата индустрия преживява най-тежката си криза от икономическата и финансовата криза през 2009 г. насам“, пишат 7 топ мениджъри от Европейската федерация на стоманопроизводителите Eurofer в писмо до държавите членки в навечерието на заседанието на Европейския съвет.
„Тази криза се дължи на глобалния свръхкапацитет в стоманодобива и нелоялната търговия, които засилват въздействието на слабото търсене на стомана и високите цени на енергията в ЕС“, продължават подписалите писмото, сред които са изпълнителните директори на Tata Steel NH, Arcelor Mittal Europe и Salzgitter.
„Без спешни мерки в повечето държави - членки на ЕС, ще бъде трудно да се запази гъвкава и устойчива стоманодобивна промишленост, която може да инвестира в нашите амбициозни проекти за декарбонизация в периода до 2030 г. и след това“, допълниха те, цитирани от АФП.
Вдъхновени от неотдавнашния доклад на Марио Драги относно конкурентоспособността на Европа, индустриалците призовават за:
- мерки за „укрепване и гарантиране“ на „търговската защита на ЕС“ срещу нелоялни търговски практики, „както и структурно решение“ на последиците от „постоянния и влошаващ се глобален свръхкапацитет“
- подобрения на Механизма за гранично регулиране на въглеродните емисии (МГКЕ), „за да се предотврати заобикалянето, пренасочването на ресурси и преместването“.
- намаляване на енергийните разходи за техния сектор на голямо потребление, който е „изложен на значителна глобална конкуренция
- създаване на водещи пазари за стимулиране на търсенето на екологична стомана в Европа“.
„Производството на стомана в ЕС е намаляло с 30% от 2008 г. насам, за да достигне 126 млн. тона през 2023 г.“, а „близо 100 000 работни места“ са били загубени „през последните 15 години“, се посочва в отвореното писмо.
Според федерацията Eurofer производството е спаднало до най-ниското, неустойчиво ниво - около 60% от капацитета на европейските доменни пещи.
В световен мащаб свръхкапацитетът е достигнал 551 млн. тона до 2023 г., а според ОИСР до 2026 г. трябва да бъдат инсталирани 157 млн. тона допълнителни мощности, предимно с използване на технологии, които отделят високи нива на парникови газове, се посочва в писмото.