Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Светлина в тунела за по-добро икономическо бъдеще в Арежентина

Анализи

Светлина в тунела за по-добро икономическо бъдеще в Арежентина

Светлина в тунела за по-добро икономическо бъдеще в Арежентина - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС/АРХИВ

В Аржентина икономическият контраст между микро и макро много отчетлив

В южноамериканската държава  има  компании от световна класа, които развиват своите петролни и газови ресурси, улесняват цифровите плащания в Латинска Америка и правят вино. На под национално ниво правителствата на редица провинции са имат бюджетен излишък. И все пак на макро ниво Аржентина очевидно остава затънала в икономическа криза. Годишната инфлация е над 100%. Нетните резерви са толкова опасно ниски, че правителството трябва да ограничи чуждестранната валута и да прибегне до множество режими на обменния курс в опит да насърчи износа и да ограничи вноса. Тази проблемна работна среда. Печелившите компании се сблъскват със закъснения при снабдяването с вносни суровини или машини. Дигиталните номади мигрират към платформи за онлайн плащане, за да избегнат плащането в песо (и следователно също да избегнат плащането на данъци). Несигурността относно бъдещото ниво и достъпността на валутния пазар възпира преките чуждестранни инвестиции, които са необходими, за да се възползват напълно от възможностите в петрола и газа, лития и агробизнеса. Условията изискват тежки мерки, пише в анализ Греъм Сток старши стратег на RBC Blue Bay Asset Management, след посещението си в страната.

Предизвикателствата са факт от известно време

Икономическите решения са сравнително ясни: коригиране на фискалната политика, така че Централната банка вече да не трябва да печата песо, за да финансира бюджетния дефицит, да не позволи на валутата да се обезцени до ниво, при което търсенето е равно на предлагането, и вграждане на тези промени в политическа рамка, която е устойчиви за разширяване на инвестиционния хоризонт.

Политически обаче тези мерки са неприятни. Фискалната корекция би засегнала разходите в области като пенсии, заплати в публичния сектор и енергийни субсидии, които са горещи теми по света. В краткосрочен план девалвацията би увеличила инфлационния натиск, намалявайки допълнително реалните доходи. Именно горчивият вкус на това,  оставено от предходното управление през 2015-19 г., сложи основите на управление на сегашното правителство –съюз от леви популисти, лоялни на бившия президент и настоящ вицепрезидент Кристина Фернандес де Кирхнер, и по-умерени центристи, типични за сегашния министър на икономиката Серхио Маса, ръководени от президента Алберто Фернандес.

Нашата инвестиционна теза отдавна е, че това правителство няма да желае да извърши необходимите корекции. Въпреки това, при липсата на финансиране - нито от външните, нито от вътрешните пазари, администрацията на Фернандес все пак ще трябва да поддържа таван на бюджетния дефицит, за да ограничи инфлационното финансиране от Централната банка (бел. Авт. защото инфлацията вреди на техния електорат). Балансиращият акт няма да бъде популярен или устойчив и затова изборите през 2023 г. вероятно ще предизвикат връщане към по-ортодоксална политическа рецепта. Това по същество е и обосновката за настоящата програма на МВФ, която прагматично прехвърля задълженията на Аржентина в замяна на скромни реформи, с надеждата, че по-добрите времена са зад ъгъла.

Лоши климатични условия и загуби за милиарди от нисък добив на култури

Освен това климатичните условия трябва да се нормализират, за да се възстановят нормалните добиви от селскостопански култури.

До края на миналата година въпросът по същество беше дали може да се запази относителна стабилност до края на тази година. Тогава климата „наля още масло в огъня“, защото времето се задържа необичайно горещо. Сушата в ключовите региони за производство на соя Пампа и Гран Чако бяха с невиждани загуби от 1961 г. насам. Полученият спад в производството и износът се оценява на около 20 милиарда щатски долара, което представлява половината от очакваното селскостопанско производство.

Произтичащият недостиг на чуждестранна валута изисква по-нататъшно свиване на вноса, или чрез по-голямо рациониране, или чрез инфлационна и политически много скъпа девалвация, и следователно допълнителен спад в дейността и реалните доходи...

Но възстановяването все още е постижимо. В краткосрочен план предизвикателството вече не е просто страната да стигне до изборите, а да се затегнат коланите.

Първо, само възобновяването на по-нормалните метеорологични условия трябва да доведе до възстановяване на нормалните добиви. Достатъчното количество валежи в основните райони за производство на пшеница в южните Пампаси предполагат, че зимната реколта ще бъде поне нормална и вероятно дори страхотна година. Връщането към нормалното състояние би върнало тези 20 милиарда долара обратно в платежния баланс през сезон 2023-24 г.

Второ, след повече от десетилетие обсъждане на потенциала на шистовите находища Vaca Muerta, ползите са буквално в процес на подготовка. По-конкретно, газопроводът Nestor Kirchner (кръстен на покойния съпруг на бившия президент Кристина) е на път да бъде завършен през третото тримесечие на тази година. Първоначално ще донесе 11 MMBtu природен газ в Буенос Айрес, заменяйки скъпите вносни доставки на LNG. В по-късните фази капацитетът ще се увеличи допълнително, позволявайки дори износ на аржентински газ през Боливия до бразилския пазар. Междувременно износът на петрол от Vaca Muerta за Чили по тръбопровод през Андите и до Атлантическия океан чрез разширяването на тръбопровода до Баия Бланка също се очаква да нарасне, което ще улесни удвояването на производството на петрол до 2028 г.

С това относително богатство на хоризонта беше окуражаващо да чуем сегашното правителство да се ангажира с мерки, които наистина затягат колана. Политически мотивирано раздаване на пенсии, което беше прибързано в Конгреса през март, ще бъде регулирано, за да се сведе до минимум броят на хората, които отговарят на изискванията за новите по-щедри плащания, без има достатъчно приходи в системата. Сегментирането на енергийните субсидии по ниво на доходите ще бъде ускорено, така че най-богатите домакинства да започнат да плащат пълните разходи за потреблението на електроенергия. Частична девалвация чрез по-евтин валутен курс за износителите на селскостопански продукти, също бе обявена като мярка.

Предприемането на всички тези мерки са или изрични, или имплицитни в последния преглед на МВФ на програмата за разширено финансиране, което означава, че заемът от Фонда вероятно ще продължи да бъде прехвърлян. Проучванията на общественото мнение показват ясно предпочитание за смяна на правителството, а икономическите екипи, работещи за различните кандидати в опозиционната коалиция Juntos por el Cambio, предлагат само леки вариации по темата за фискалната корекция и девалвацията. От дясната им страна либертарианецът, настроен против системата, Хавиер Милей, поддържа силна подкрепа с по-радикални решения за вграждане на малки правителствени корекции, като доларизация, но изглежда му липсват политическите структури, за да излезе победител в изборния ден. Може би най-изненадващо обаче, икономическият екип на сегашното правителство също се застъпва за точно същата корекция.

Асиметрична перспектива за държавните облигации

Тъй като облигациите се търгуват за по-малко от 30 цента за долар, предложението за стойност на държавния дълг остава, което виждаме нагоре във всички случаи, освен в най-лошия сценарий. Цените могат да се установят под 20 цента за долар в случай на отхвърляне на международните финансови отношения в стил Венецуела или налагане на международни санкции. Политическата среда в Аржентина понякога може да е трескава, но не виждаме условията за такъв резултат.

Институционалната рамка остава много по-здрава, отколкото във Венецуела, и консенсусът около нормализирането на отношенията на страната с външния свят само нараства. Алтернативният резултат от поредното преструктуриране на държавния дълг, за да се спечели повече време за корекция при следващото правителство, изглежда предлага скромен ръст от тези понижени нива, докато нашият основен случай на успешна фискална корекция би тласнал цените обратно и по-близо до 50 цента за долар.

Анкети