Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Световните фондови пазари: Понижения след подем

Анализи

Световните фондови пазари: Понижения след подем

Световните фондови пазари: Понижения след подем - Tribune.bg
Снимка:

Фондовите пазари поеха надолу, след като последният им подем загуби инерция. Настроенията бяха охладени от по-силни от очакваното данни за заетостта в САЩ, които накараха инвеститорите да преразгледат очакванията си за намаляване на лихвените проценти.

След като търговското споразумение между Япония и САЩ беше временно решено, вниманието се насочи към усилията на Европейския съюз да избегне заплахата от нови мита, наложени от Доналд Тръмп, преди наближаващия краен срок.

Пазарите отбелязаха значителни ръстове през по-голямата част от юли, движени от очакванията за международни споразумения, като някои индекси достигнаха или доближиха рекордни нива. Уолстрийт постигна нови върхове – S&P 500 записа десет рекорда в рамките на 19 търговски сесии. Въпреки това, нова порция силни данни за работните места сигнализира, че Федералният резерв вероятно ще изчака по-дълго от очакваното преди да пристъпи към понижение на разходите по заемите.

Новоподадените молби за помощи при безработица в САЩ са били 217 000 за седмицата до 19 юли – най-ниското ниво от средата на април, което подсказва, че пазарът на труда остава напрегнат. Данните следват по-силните от прогнозата неселскостопански заетости за юни и идват на фона на нарастваща инфлация, стимулирана от ефекта на митата на Тръмп.

Според данни на Bloomberg News, търговците вече залагат на 42 базисни пункта намаление на лихвите до края на годината, при над 50 по-рано.

Същевременно проучване в сектора на производството показа спад в доверието на бизнеса за втори пореден месец, като компаниите изразяват притеснения относно митата и орязването на федералните разходи.

Президентът Тръмп продължи натиска си върху председателя на Федералния резерв Джером Пауъл да намали лихвите по време на посещение в централната банка, където двамата влязоха в спор относно разходите по реновирането на сградата. По време на визитата Тръмп коментира: „Колкото и добре да се справяме, бихме се справяли още по-добре при по-ниски лихви.“

Натискът от страна на президента породи опасения за независимостта на Федералния резерв, който се очаква да не променя политиката си на предстоящото заседание следващата седмица. „Макар и малко вероятно да доведе до незабавна промяна, самата визия на президент, който нахлува в храма на паричната ортодоксалност, е достатъчна, за да разтревожи наблюдателите на Пауъл“, коментира Стивън Инес от SPI Asset Management. „Рискът не е в моментна промяна на политиката, а в ерозията на независимостта в дългосрочен план и сигналите, че Пауъл може би не е толкова стабилен на поста си, колкото пазарите предполагат.“

Въпреки това, търговските надежди остават високи – Брюксел и Вашингтон изглежда са близо до споразумение, което ще намали наполовина заплахата на Тръмп за 30% мито. Говорител на Европейската комисия заяви, че „сделката е в обсега ни“. Въпреки това, блокът продължава с подготовката на контрамерки в случай на провал на преговорите, като държавите членки одобриха пакет от ответни мита на стойност 93 милиарда евро (109 милиарда долара).

Без допълнителни положителни катализатори, азиатските пазари поеха надолу в края на седмицата. Токио отстъпи след около 5% ръст в предходните два дни, а Хонконг също отбеляза спад след пет последователни сесии на растеж. Загуби имаше и в Шанхай, Сидни, Мумбай, Сингапур и Манила. Лондон, Париж и Франкфурт започнаха сесията на червено. Сеул, Банкок, Джакарта и Уелингтън отбелязаха леки ръстове.

Доларът продължи да поскъпва спрямо основните валути, тъй като инвеститорите редуцираха очакванията си за понижение на лихвите.

 

Основни пазарни показатели към 08:10 GMT (11:10 българско време):

Токио – Nikkei 225: спад от 0,9% до 41 456,23 (затваряне)

Хонконг – Hang Seng: спад от 1,1% до 25 388,35 (затваряне)

Шанхай – Composite: спад от 0,3% до 3 593,66 (затваряне)

Лондон – FTSE 100: спад от 0,4% до 9 103,42

Долар/йена: повишение до 147,40 йени (от 146,94)

Евро/долар: спад до 1,1751 долара (от 1,1756)

Паунд/долар: спад до 1,3469 долара (от 1,3507)

Евро/паунд: повишение до 87,28 пенса (от 87,01)

Петрол WTI: ръст от 0,4% до 66,33 долара за барел

Петрол Brent: ръст от 0,5% до 69,53 долара за барел

Ню Йорк – Dow Jones: спад от 0,7% до 44 693,91 (затваряне)

Анкети