Анализи
Търговия под прицел: САЩ обмисля 10% мито върху целия внос от ЕС – блокът обяви готовност за ответни мерки
Европейският съюз заяви, че ще „отговори твърдо“, ако САЩ наложат мита на блока в поредния знак на недоволство от търговските тактики на президента Доналд Тръмп, които отекват в световен мащаб.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп обмисля налагането на мита от 10% върху целия внос от ЕС, съобщи вестник Daily Telegraph, позовавайки се на източници. Според един от тях в администрацията на американския лидер няма пълно съгласие по този въпрос.
По-рано президентът на САЩ остро разкритикува дисбаланса в търговските отношения с ЕС.
В петък Тръмп каза, че „категорично“ ще наложи мита на ЕС. Европейската комисия и държавите-членки ще обсъдят тази възможност днес по време на среща на министрите на търговията във Варшава.
Тогава говорител на ЕК обясни, че 27-членният блок няма официална информация за налагане на допълнителни мита върху вноса на продукти от ЕС в САЩ, като подчерта, че търговските и инвестиционни отношения със САЩ са най-големите в света. Използването на мита е „вредно от всички страни“, каза говорителят.
Вчера лидерите на ЕС демонстрираха единство и категоричност пред заплахите на Тръмп за мита, като същевременно призоваха американския президент към разум, за да се избегне търговска война, от която ще има само губещи.
„Ако бъдем атакувани по търговските въпроси, Европа, като сила, която отстоява позициите си, ще трябва да реагира“, заяви френският президент Еманюел Макрон при откриването вчера на неофициалната среща на държавните и правителствените ръководители от ЕС в Брюксел.
Германия, която традиционно е по-предпазлива по отношение на трансатлантическите отношения и търговските въпроси, увери на срещата, че Европа ще може да предприеме ответни мерки, ако е необходимо, на евентуални американски мита върху нейни продукти.
„Съединените щати и Европа имат полза от търговията със стоки и услуги. Ако сега тарифната политика усложни това, ще бъде лошо за Съединените щати, лошо и за Европа“, каза германският канцлер Олаф Шолц, цитиран от АФП.
„Ясно е, че като голяма икономическа зона можем да реагираме на митническите политики с митнически политики. Трябва да го направим и ще го направим. Но целта трябва да бъде да се даде приоритет на сътрудничеството“, посочи той.
Тази линия на категоричност и решителност за диалог беше въплътена и от ръководителя на европейската дипломация Кая Калас.
„Ние се нуждаем от Америка и Америка също се нуждае от нас“, заяви тя.
„Тарифите увеличават разходите. Те не са добри за работните места, а очевидно не са добри и за потребителите“, добави тя.
„Трябва да направим всичко възможно, за да избегнем тези мита и тези напълно безполезни и глупави търговски войни“, подчерта полският министър-председател Доналд Туск.
„Но в същото време, и това е моят съвет към всички мои колеги тук, в Брюксел, не трябва да губим от поглед нашите интереси, нашето самоуважение и нашата самоувереност при евентуалните ни дискусии с нашите американски приятели“, продължи той, като подчерта, че това „не е лесно“.
Още на 2 февруари Европейският съюз изрази съжаление за вече обявените от САЩ тарифи за Канада, Мексико и Китай.
Припомняме, че 25% налог върху вноса в САЩ на стоки от Канада и Мексико и 10% мита върху продукти от Китай се очаква да засегнат продукти, вариращи от текила до автомобили и горива.
В отговор на тази политика и Канада, и Мексико заявиха, че ще отвърнат с ответни мерки на удара, като премиерът Джъстин Трюдо каза, че Отава ще наложи 25% мита на американски стоки за 155 милиарда канадски долара (106 милиарда долара). Пекин също обеща да предприеме съответните контрамерки в отговор.
Междувременно обаче стана ясно, че Тръмп е подписал указа за отлагане с месец на митата за Мексико, които трябваше да влязат в сила от днес, като паралелно с това преговорите с Канада продължават.