Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Цифровото евро по същество: Електронна форма на пари в брой

Анализи

Цифровото евро по същество: Електронна форма на пари в брой

Дигиталната валута има подкрепата на ЕЦБ, но решение все още не е взето и до евентуалното му въвеждане ще минат години

Цифровото евро по същество: Електронна форма на пари в брой - Tribune.bg
Снимка:
© ЕК

Решението за създаване на цифрово евро - по същество електронна форма на пари в брой, подкрепена от ЕЦБ - все още не е взето и до евентуалното му въвеждане ще минат години.

Но когато на пресконференция този месец Лагард спомена крайния срок за преминаване към следващия етап на подготовката - октомври 2025 г., социалните медии се разпалиха от тревожни съобщения, че стартирането е неизбежно.

Харалд Вилимски, член на Европейския парламент от австрийската крайнодясна Партия на свободата (FPOe), беше сред публикуващите, че ЕЦБ „иска да въведе цифровото евро през октомври“ - невярно твърдение, което се разпространи на няколко езика.

Твърдението беше повторено на Х от Никола Дюпон-Анян, евроскептичен ръководител на партията „Въстание за Франция“, който добави, че проектът е „лудост за нашите свободи“.

Други широко разпространени постове повтарят заблуди, които отдавна преследват проекта: че цифровото евро ще означава „край на парите в брой“ или ще се използва за финансово наблюдение, позволявайки на ЕЦБ да „блокира“ или „проследява“ плащания или да „получава достъп до спестявания“.

„Парите ви вече няма да са ваши“, се твърди във френско видео в TikTok, споделено повече от 15 000 пъти.

Неверните твърдения, които се разпространяват онлайн, разкриват по-широко "недоверие към централизираните институции", заяви Вики Ван Ейк, изпълнителен директор на кампанийната група "Позитивни пари Европа".

Неотдавнашните коментари на френския президент Еманюел Макрон и на ръководителя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен относно инвестиционните нужди бяха използвани по подобен начин във вирусни публикации, в които се твърдеше невярно, че спестяванията на хората ще бъдат отнети.

ЕЦБ и десетки други централни банки по света проучват или въвеждат цифрови валути на централните банки (CBDC), тъй като използването на пари в брой намалява.

След пандемията от Ковид-19 се разпространиха конспирации за правителства, които планират безкешови общества като начин за контрол над гражданите, но представителите на ЕЦБ се постараха да подчертаят, че цифровото евро ще допълва парите в брой - няма да ги замени.

Емитирани от ЕЦБ, парите няма да носят риск. Те ще се съхраняват в цифров портфейл и плащанията ще могат да се извършват онлайн или офлайн, което ще позволи анонимност, подобна на тази при парите в брой. ЕЦБ твърди, че няма да може да свързва пряко трансакциите с конкретни лица.

В подкрепа на цифровото евро ЕЦБ изтъква, че то би засилило „стратегическата автономност“ на Европа.

Цифровото евро би позволило директни парични преводи между потребителите, предлагайки общоевропейска платежна услуга, която би могла да намали зависимостта от американските платежни гиганти като Mastercard, Visa, Apple Pay или PayPal.

„Тази зависимост излага Европа на рискове от икономически натиск и принуда“, предупреди миналата седмица главният икономист на ЕЦБ Филип Лейн, като намекна за трансатлантическото напрежение при президента на САЩ Доналд Тръмп.

Лейн каза, че цифровото евро може да противодейства и на влиянието на все по-популярните "стабилни монети", подкрепени с долари - частни цифрови валути, които са обвързани с щатския долар и биха могли да подкопаят еврото, ако бъдат широко приети в Европа.

Някои наблюдатели остават критични.

Игнацио Анджелони, бивш служител на ЕЦБ, а понастоящем научен сътрудник в миланския университет "Бокони", твърди, че европейците вече разполагат с "изобилие" от лесни възможности за плащане и не търсят непременно още една.

Засега дискусиите за цифровото евро са все още на доста технически етап, смята Анджелони, и много членове на обществеността "не се интересуват".

Ван Ейк сподели, че интересът може да бъде възпрепятстван от плановете за ограничаване на броя на цифрово евро, което потребителите могат да притежават.

В доклад на ЕЦБ, публикуван през март, се посочва, че между 2022 и 2024 г. информираността за цифровото евро е скочила от 18 на 40% сред анкетираните в еврозоната. Потенциалната готовност за използването му остава под 50%.

Решението за издаване на цифрово евро ще бъде взето едва след като бъде въведено законодателството на Европейския съюз, но напредъкът в Брюксел е бавен.

Ако бъде прието, цифровото евро ще бъде въведено най-рано от средата на 2027 г. или 2028 г., заявиха официални лица пред АФП.

Добрата комуникация с обществеността ще бъде от ключово значение за успеха, каза Ван Ейк.

„Големият проблем е, че ако обществеността не е на борда, цифровото евро може да се провали“, каза тя.

Анкети