Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Цунами от дългове: Погасяванията към Китай удрят най-бедните страни в света

Анализи

Цунами от дългове: Погасяванията към Китай удрят най-бедните страни в света

Китай е по-скоро колекционер на дългове, отколкото банкер на развиващия се свят, 5-те най-бедни държави ще трябва да направят рекордно високи погасителни плащания през 2025 г. в размер на общо 22 млрд. долара

Цунами от дългове: Погасяванията към Китай удрят най-бедните страни в света - Tribune.bg
Снимка:
© АРХИВ/pixabay

Най-бедните страни в света са изправени пред „приливна вълна от дългове“. Погасяванията към Китай ще достигнат рекордни нива през 2025 г., предупреди австралийски мозъчен тръст.

Кредитната експанзия на Китай в рамките на инициативата „Един пояс, един път“ през 2010-те години финансира пристанища, железопътни линии, пътища и други инфраструктурни проекти от пустините на Африка до тропическия Южен Тихи океан.

Според австралийския институт „Лоуи“ новите кредити се изчерпват и вече са по-малко от дълговете, които развиващите се страни трябва да изплатят.

„Развиващите се страни се борят с приливна вълна от дългове към Китай“, заяви изследователят Райли Дюк.

„Сега и до края на десетилетието Китай ще бъде по-скоро колекционер на дългове, отколкото банкер на развиващия се свят“, обясни той.

Институтът „Лоуи“ е прегледал данните на Световната банка, за да изчисли задълженията на развиващите се страни за погасяване на дългове. Той установява, че 75-те най-бедни държави ще трябва да направят „рекордно високи погасителни плащания“ на Китай през 2025 г. в размер на общо 22 милиарда долара.

„В резултат на това нетната кредитна позиция на Китай се промени бързо“, каза Дюк. „От нетна финансова подкрепа – когато е отпускала повече заеми, отколкото е получавала в погашения – към нетно изтичане, като погашенията вече надвишават отпуснатите заеми.“

Погасяването на дълговете започва да застрашава разходите за болници, училища и борба с климатичните промени, сочи докладът на „Лоуи“.

Натискът от китайските държавни заеми, заедно с нарастващите разходи към редица международни частни кредитори, поставя огромно финансово напрежение върху развиващите се икономики.

Докладът повдига и въпроса дали Китай би могъл да се опита да използва тези дългове за „геополитическо влияние“, особено след като САЩ намалиха значително чуждестранната си помощ.

Докато китайските заеми намаляват почти навсякъде, докладът посочва, че има две области, които изглеждат в противоречие с тази тенденция.

Първата е в страни като Хондурас и Соломоновите острови, които получиха огромни нови заеми, след като преминаха от дипломатическо признаване на Тайван към Китай.

Другата е в държави като Индонезия или Бразилия, където Китай подписа нови кредитни споразумения, за да си осигури достъп до метали за батерии и други полезни изкопаеми.

Анкети