Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Васил Велев: Забавянето на компенсациите за бизнеса за високите цени на тока води до ръст на инфлацията

Анализи

Васил Велев: Забавянето на компенсациите за бизнеса за високите цени на тока води до ръст на инфлацията

Васил Велев: Забавянето на компенсациите за бизнеса за високите цени на тока води до ръст на инфлацията - Tribune.bg
Снимка:
© Кадър/bTV

Недостига на енергия в региона на България и недостатъчна свързаност на пазарите води до драстично по-висока цена на тока у нас спрямо останалите държави в ЕС. Това коментира в ефира на bTV председателят на АИКБ, Васил Велев.

„Ние имаме два пъти по-висока цена от Франция и 3-4 пъти по-висока от Северна Европа. Как можем да се конкурираме при това положение?”, попита той.

Малко по-рано в интервю за БНР той коментира, че програмите за компенсиране на високите цени на тока за бизнеса трябва да действат автоматично, защото забавянето им води до вдигане не инфлацията и затруднения за индустрията ни.

От утре: Бизнесът ще получи компенсации за цените на тока

„Закъсняхме с програмата за компенсиране и затова имахме по-висока инфлация от другите страни, и затова не сме в еврозоната“, обясни Велев, визирайки ситуацията от 2021 година.

Той обясни, че програмата на правителството не е била нотифицирана от Брюксел, "защото не бяха включени мрежовите оператори и ЕРП-ата, сега са включени и това прави програмата утвърдена от Брюксел". 

Необходимият финансов ресурс ще се вземе от Фонда на енергийната система.

"Защото, когато се компенсират всички по един и същи начин, не е държавна помощ. Ако се беше забавила компенсацията още малко, щеше да действа на инфлацията, защото компаниите започват да калкулират тези по-високи цени в стоките и услугите", каза председателят на АИКБ.

Той припомни, че румънският министър на енергетиката е поискал Брюксел да плати сметката, защото в случая разликата ние си плащаме със свръхпечалбите. "Несправедливо е да плащаме цялата сметка", каза Велев.

И допълни, че индустрията е със спад 19-и месец, икономиката ни е на изкуствено дишане с взетите заеми и с дефицити, които правим в бюджета.

„При цени над 180 лв. за мегаватчас ще се възстановява на бизнеса това, което е надвзето, тоест ще се приспада“, обясни той в студиото на предаването „Лице в Лице“.

Бизнесът ще получава компенсации за тока при цена над 180 лева на мегаватчас

По думите му битът се снабдява при цена 128 лв. - това е регулирана цена при това и тези, които имат финансови затруднения, и тези, които имат възможности, са на тази субсидирана цена. Ако някоя цена е субсидирана, това е тази за домакинствата. Прогнозната пазарна цена на КЕВР е 173 лв. За първото полугодие имаме цена средно 150 лв., а за юли тя скочи на 267 лв., каза още Велев. 

Велев посочи, че когато се компенсират всички по един и същи начин, това не е държавна помощ, защото не се поставя никой в привилегировано положение. И когато цената е много над цената на микса, то това по никакъв начин не е субсидия. Ако това не се прави, по-високата цена се калкулира в цените на стоките и услугите и това повишава инфлацията. Това е абсолютно необходима и закономерна мярка, посочи икономистът.

Велев обясни още, че тези средства се акумулират главно в държавната енергетика като свърхпечалби и те служат за компенсиране на тези високи цени.

Според него държавата е закъсняла с тези мерки, защото трябва автоматично да действа такъв механизъм.

Като причини за високите цени на електроенергията той посочи това факта, че единият блок на АЕЦ „Козлодуй“ излезе непланово от работа, после подозрително бавно се върна. Капацитетът на мрежите в страната се влоши, а Украйна от нетен износител се превърна във вносител на електроенергия. Това е удар по конкурентоспособността – българската стомана трябва да се произвежда на 4 пъти по-високи цени, отколкото шведската, коментира още той. 

„Заради лошата бизнес среда. Прие се грешна разпоредба в кодекса на труда, според която се определи такава формула за МРЗ, така че половината работници получават една и съща минимална работна заплата. Тези с ниска квалификация не могат да заработят това, което трябва да им се плати. Големите чуждестранни компании не се крият в сивия сектор, затова се изнасят“, каза още Велев. 

Анкети