Анализи
Все повече компании от Европа и САЩ са готови да върнат производството си на родна земя
Компаниите в Европа и САЩ са готови да инвестират повече пари за завръщане на производството у дома, след като ковид пандемията и руската инвазия в Украйна разстроиха глобалната икономика, установи проучване.
Докладът на консултантската фирма Capgemini установи, че компании в 13 индустриални сектора в 11 страни в Европа и Съединените щати планират да инвестират 3,4 трилиона долара през следващите три години за пренасяне на производството у дома или в близка страна. Това е увеличение от 2,4 трилиона долара през последните три години.
„Бързината, с която се наложи реиндустриализацията, е забележителна“, се казва в доклада. „Стимулирането на това е наложително за насърчаване на устойчивостта и гъвкавостта на веригата за доставки; увеличаване както на наличността, така и на привлекателността на квалифицирани производствени работни места; постигане на климатичните цели; възстановяване на националната сигурност в стратегически сектори и възвръщане на производствената мощ, която индустриалните центрове на Европа и Северна Америка се радваше", добавя се в изследването.
Ковид пандемията наруши сериозно глобалните вериги за доставки, карайки много компании да искат да възвърнат по-голям контрол върху суровините и компонентите. Руската инвазия в Украйна извади на преден план аспекта на националната сигурност на контрола върху основните доставки и необходимия производствен капацитет. „Бяхме изненадани от мащаба на феномена“ на преместване на производството, каза един от авторите на доклада Етиен Грас пред AФП. Той отбеляза, че инвестицията представлява средно разпределение от около 8,7 процента от приходите на компаниите, които е изследвал. „Това наистина е значителна сума“, каза Грас.
Около 1300 висши ръководители на индустриални фирми с над 1 милиард долара годишен приход бяха интервюирани за проучването през февруари. Компаниите са разположени във Великобритания, Дания, Финландия, Франция, Германия, Италия, Холандия, Норвегия, Испания, Швеция и Съединените щати. Основната причина, цитирана от компаниите за реиндустриализация, е укрепването на техните вериги за доставки, следвана от създаването на местна производствена инфраструктура за гарантиране на националната сигурност. На трето място беше намаляването на емисиите на парникови газове, следвано от възползването от финансовите стимули за реиндустриализация, предлагани от техните правителства. Докато американските компании имат най-големите планове за реинвестиции в абсолютни стойности от 1,4 трилиона долара, те изостават от компаниите в други страни по отношение на процента от брутния вътрешен продукт, каза Грас. Германските усилия за реиндустриализация се равняват на 20 процента от БВП, а френските усилия са 13 процента, в сравнение с пет процента за Съединените щати въпреки щедрите субсидии, предлагани съгласно Закона за намаляване на инфлацията.
В допълнение към връщането на производството обратно или близо до дома, компаниите също така намаляват зависимостта си от Китай, като инвестират в други нововъзникващи пазари, сочи докладът. „За тази цел предприятията разпределят своите критични активи (като производствени съоръжения, складове и логистични центрове) в географски райони като Индия, Югоизточна Азия, Африка и Мексико“, се казва в него.