Анализи
Задава ли се рецесия, трайно ли намалява инфлацията, а трябва ли да въведем еврото?
Задава ли се рецесия, трайно ли е успокоението в ръста на инфлацията и разбира се – пътят към еврото – трябва ли да върнем разговора на фазата дали изобщо трябва да има евро, а не кога?
В ефира на БНТ доц. Григор Сарийски от Института за икономически изследвания при БАН и икономическия анализатор Кузман Илиев дадоха отговори на тези наболели не само за България, но и за световната икономика въпроси.
Горивата?
„Топлото време сега между Коледа и Нова година е добре. Януари, февруари обаче всички тези положителни думи ще отидат на заден план“, посочи Сарийски.
„Държави като Германия се национализират“, посочи Кузман Илиев. Той е категоричен, че Москва ще отговори на решенията за таван на цените на горивата.
„Москва ще отговори на тавана на цените. България и Унгария са сред изключенията. Сега трябва да се мисли дали не влизаме в дизелова криза. Няма липса на количества на газ – няма рецесия“, обясни той.
Решенията на Брюксел не решават проблемите?
„Става дума за числа. България внесе 140 млрд. газ, обемите през следващата година ще бъдат намалени до 30. Ние трябва да вземем остатъка от някъде – проблемите са два: от къде и къде да се сложи. Сега караме на издихания. Кризата е всеобща – не става само дума за газ. Във Франция половината реактори не работят и тя внася ток“, коментира доц. Сарийски.
„Ние внасяме от Катар, а европейците вдигат пушилка за нарушаване на права. Късогледи са българските политиците – затварят се реактори, и да се очаква да бъдем конкурент е безотговорно. Държат се като аслани, но не е реално. Най-бедните ще платят най-високата цена“, посочи Кузман Илиев.
Връщане към плановата икономика?
„Евроикономиката винаги е била планова. Лошото е, че Европа става все по-неплатежоспособна. Европа произвежда се по-малък дял от световното производство. Мястото на еврото все повече отстъпва“, обясни доц. Сарийски.
„Енергиен социализъм – Европа ще плати тежка цена за това за търговията с въглеродни емисии. Може да се окаже, че България и Унгария няма да имат нефт“, заяви Илиев.
Еврото трябва ли да го има в България?
„При депозитите няма превес на еврото. Хората да си държат парите в каквото и да е била валута. В Еврозоната ЕЦБ казва на кого да се дава заем и ако тя каже на България да даде заем на Испания, ние трябва да го направим. Дълговете на еврозоната са големи - потъва и накрая да платим тази сметка не е добре“, посочи доц. Сарийски.
„Нашите валутни резерви са в евро. Но купуваме ценни книги, които затъват. Нас ни регулират големите системи. Ние рискуваме спестяванията на българите, с трупането на тези дългове, задлъжняваме като обезумели и политиците смятат, че можем да си купуваме избори. Като не се работи и има безумна енергийна политика, нещата са много зле“, смята Кузман Илиев.
Доц. Сарийски даде пример с Кипър, които „изгоряха“ с ценни книжа, а ЕЦБ не ги подпомогна с нищо. „Извън еврозоната има юзда – т.е. борда и той пази“. Кузман Илиев не се съгласи и контрира, че нашата инфлация е два пъти по-голяма в останалите страни от Европа.