Анализи
Икономиката на еврозоната достигна двугодишен връх
През третото тримесечие на годината темпът на растеж на БВП на еврозоната се повиши спрямо предходното тримесечие, стимулиран от увеличените разходи на правителствата и домакинствата, както и от по-големите резерви.
По данни на Евростат през третото тримесечие на 2024 г. растежът на БВП възлиза на 0,4%, което съответства на оценките на анализаторите и е над увеличението от 0,2% през второто тримесечие на годината, съобщава „Евронюз“.
Това е и най-солидният растеж, наблюдаван през последните две години.
Растежът се дължи главно на нарастването на разходите на домакинствата, докато запасите и по-високите държавни разходи също допринесоха за него.
Нетната търговия обаче ограничи леко нарастването на БВП на еврозоната, като вносът се повиши с 0,2%, а износът спадна с 1,5%.
На годишна база темпът на растеж на БВП на еврозоната през третото тримесечие възлезе на 0,9%, което също съответства на пазарните оценки и е над 0,5% през второто тримесечие.
Кайл Чапман, анализатор на валутните пазари в Ballinger Group, заяви: „По-силният от очакваното растеж през третото тримесечие изглежда е една от основните причини, поради които създателите на политиката клонят към намаляване на лихвения процент с 0,25%, а не с 0,50%.
Тук има напрежение между погледа назад и погледа напред, което ЕЦБ ще трябва да прецени през следващата седмица - в крайна сметка растежът не беше толкова лош, колкото се очакваше през последните няколко месеца, но меките PMI и политическата несигурност във Франция и Германия предполагат, че нещата могат да се влошат значително през следващите тримесечия.
Струва си също така да се отбележи, че изненадата от растежа беше изкривена от нестабилността на данните от Ирландия, където експанзията на тримесечна база беше огромна - 3,5%.“
Германия избягва рецесията, а испанската икономика остава устойчива
Що се отнася до най-големите икономики в Европа, германският БВП нарасна с 0,1 %, което не отговаря на очакванията на анализаторите за 0,2 %. Въпреки това страната успя да избегне рецесията.
Това е така, въпреки че Германия продължава да се сблъсква с множество проблеми като спадаща конкурентоспособност, забавяне на икономическия растеж, спад в потребителските нагласи и повече икономическа и политическа несигурност. За това допринесоха и по-високите цени на енергията и по-силната конкуренция от страна на китайските производители.
През третото тримесечие на 2024 г. икономиката на Нидерландия се понижи до 0,8% спрямо 1,1% през предходното тримесечие, главно поради по-ниския ръст на износа, свиването на пазара на труда и спада на производителността на труда.
По подобен начин намаляващият нетен износ се отрази и на италианската икономика през третото тримесечие на годината, наред със срива в преработващата промишленост и отслабването на бизнес и потребителското доверие.
Икономиката на Испания продължи да се разширява, като нарасна с 0,8% и със същия темп като през последното тримесечие, като за този показател допринесоха стабилният пазар на труда и потреблението, както и запазващите се високи стойности на туризма. Френската икономика също нарасна с 0,4%.