Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Анализи
  3. Защо Египет може да е потърсил сделка „оръжия срещу храна“ с Русия

Анализи

Защо Египет може да е потърсил сделка „оръжия срещу храна“ с Русия

Защо Египет може да е потърсил сделка оръжия срещу храна с Русия - Tribune.bg
Снимка:
© pixabay

Предполагаемият план на Египет за тайно снабдяване на Русия с ракети може да е бил мотивиран от нуждата на Кайро от стабилни доставки на храна за милионите египетски граждани, разчитащи на държавните субсидирани доставки на хляб.

Позовавайки се на изтекъл американски свръхсекретен разузнавателен документ от февр. 17 Washington Post съобщи, че египетският президент Абдел Фатах ел-Сиси е обсъдил със своя висш военен персонал план за производство на 40 000 ракети за тайно изпращане до Русия, заедно с артилерийски снаряди и барут. Според документа Кайро се е надявал да запази плана в тайна, за да избегне антагонизма на своите западни съюзници, особено на САЩ, се посочва в анализ Пол Айдън за на сп. Forbes.

„Египет официално отрече информацията. Независимо от предсказуемото му отричане, подобно споразумение едва ли би било толкова изненадващо, особено като се има предвид множеството скорошни съобщения за намаляващи руски артилерийски запаси, възпрепятстващи способността на Москва да поддържа настъпателни военни операции в Украйна.

Но какво точно се е надявал да получи Египет в замяна на това, че е рискувал врата си, за да снабди Русия с боеприпаси?

Египет може би се е надявал да осигури сделка, подобна на тази, която Русия наскоро предложи на Северна Корея. През март Говорителят на националната сигурност наСАЩ Джон Кърби разкри, че „Русия предлага на Северна Корея храна в замяна на боеприпаси“.

Докладите от миналата година показват, че Русия търси милиони артилерийски снаряди и ракети с малък обсег, произведени в Северна Корея, за да попълни запасите си. В тези доклади обаче не се споменава възможна размяна за храна. Пандемията от COVID-19 удари силно селскостопанския сектор на Пхенян, като неговият лидер Ким Чен-ун наскоро призова за „фундаментална трансформация“ на селскостопанското производство, за да се постигнат целите за производство на зърно.

Както и в Египет, Северна Корея има голяма производствена база, способна да произвежда големи количества артилерийски снаряди и ракети, съвместими с руските ракети-носители.

Докладът на Washington Post отбелязва значителния брой сделки, сключени наскоро от Кайро и Москва. Посочва се, че Египет разчита повече на руското зърно от началото на войната в Украйна като част от споразумение, което помогна да се „избегне недостиг на пшеница, който може да предизвика социални вълнения в страна, където бедността е широко разпространена, а хлябът присъства на масата на всяко хранене.“ (За разлика от много страни от Близкия изток и Северна Африка, хлябът е по-важен продукт за египтяните дори от ориза.)

В доклада обаче не се споменава възможността за търговия с оръжия срещу храни.

Египет внася 60 процента от своето зърно. Преди Русия да нахлуе в Украйна през февруари 2022 г. 80 процента от този внос идва от Русия и Украйна. В продължение на десетилетия субсидираният хляб за десетки милиони бедни египтяни е неразделна част от обществения договор на държавата. Египетското правителство осигурява хляб за повече от половината си население, което е 104 милиона.

Когато започна войната в Украйна, се смяташе, че Египет разполага с достатъчно стратегически запаси от зърно, за да издържи приблизително една година, докато намери алтернативи. Днес тя е изправена пред валутна и инфлационна криза и високи цени на храните, които могат да доведат до политически вълнения.

Следователно местната ѝ оръжейна индустрия да произвежда десетки хиляди ракети за Русия в замяна на доставки на храна, за да подкрепи стратегическите си резерви, може да е рисковият, готов план, измислен от правителството на Сиси. В края на краищата неговото правителство имаше добри отношения с Русия и закупи най-много руско оръжие от всяко египетско правителство от 1979 г. насам. И египетските власти може да са изчислили, че налагането на ограничени санкции на САЩ срещу части от оръжейната индустрия е риск, който си струва да се поеме ако може да предотврати вътрешни сътресения поради високи цени на храните или потенциален недостиг.

Наред с Украйна, Русия е един от най-важните производители на селскостопански стоки в света, особено що се отнася до пшеница, ечемик, царевица, слънчогледово масло и семена. Когато разкриваше предложената от Русия сделка за оръжие срещу храна със Северна Корея, Кърби заяви, че „Русия ще получи оръжия и боеприпаси от Пхенян“.

Кайро може да достави голяма част от това, което Москва уж иска от Пхенян в замяна на хранителната помощ и сигурността, които Русия да предостави в замяна. Следователно не би било изненадващо, ако това е бил планът на правителството на Сиси. Дали ще продължи това публично разкриване, разбира се, все още предстои да се види“, се посочва още в статията на Forbes.

Източник: Анализ на Paul Iddon за сп.Forbes - публикуван на 12 април 2023 година.


Анкети