Автомобили
Мижав интерес: Временно спират производството на електрическия модел Fiat 500
Stellantis ще спре производството на електрическия модел Fiat 500 за четири седмици поради липса на поръчки в Европа.
Френско-италианската компания, която е собственик и на марките Citroën, Vauxhall и Peugeot, заяви, че производството ще бъде спряно от днес.
Глобалното забавяне на продажбите на електрически превозни средства (ЕПС), което отчасти се дължи на различните политики за екологични стимули, принуди производителите на автомобили по света да адаптират плановете си.
От Stellantis заявиха: „Мярката е необходима поради настоящия недостиг на поръчки, свързан с дълбоките трудности, които изпитват всички производители, особено европейските, на европейския пазар на електромобили“.
Напълно електрическият Fiat 500, малък характерен автомобил, се произвежда във фабриката Mирафиори в Торино в Северозападна Италия - родното място на марката.
Компанията инвестира 100 млн. евро в Мирафиори, открита през 1939 г., за да внедри батерия с по-висока производителност и да започне да произвежда хибридна версия на модела 500 в периода 2025-2026 г.
Профсъюзите отдавна настояват Stellantis да обнови обекта, чието производство спадна през последните години, като изгради там нов евтин автомобил с големи обеми.
„Комплексът в Мирафиори е подложен на дълбока трансформация с цел превръщането му в истинска глобална площадка за иновации и разработки, ключов избор, ако искаме да посрещнем предизвикателството на прехода към устойчива мобилност, към който сме призовани“, заявиха от компанията.
Тази година Италия стартира план на стойност 1 млрд. долара за подпомагане на шофьорите да преминат към по-екологични превозни средства, включително субсидии за закупуване на напълно електрически автомобили. Рим и Stellantis обаче са в противоречие относно подхода на правителството към стимулите.
Съществуват опасения от търговска война с Китай, след като през юни ЕС наложи временни мита върху вноса на китайски електрически превозни средства, вариращи от 17,4 % до 37,6 %. Двете страни не успяха да постигнат споразумение относно това, което Европейската комисия нарече „несправедливи“ субсидии от страна на Пекин.