Автомобили
Независимо от цената: Младите хора в световен мащаб стават все по-зависими от автомобилите си
Младите хора по целия свят са привързани към автомобилите си, като мнозина от тях все още ги смятат за основно средство за придвижване в ежедневието си, предаде Франс прес, като се позова на данни от проучване на френската компания Cetelem, дъщерно дружество на френската банка - BNP Paribas. В проучването се посочва, че в бъдеще автомобилът ще заема все по-важно място, независимо каква е цената му.
Проучването на очакванията на шофьорите под 30-годишна възраст е проведено в 14 държави (Германия, Белгия, Китай, Испания, САЩ, Франция, Италия, Япония, Норвегия, Холандия, Полша, Португалия, Великобритания и Турция), и е второ по рода си, предава БТА. Първото датира от преди 13 години - от 2011 г.
Близо половината от младите хора (47 на сто) смятат, че автомобилът ще има по-важно място в бъдеще, докато 33 на сто смятат, че то ще остане без промяна.
В проучването от 2011 г. тези две стойности са обърнати, като само 29 на сто от тези под 30 (години) смятат, че автомобилите имат светло бъдеще, докато днес това важи за 45 на сто.
За половината от тази възрастова група електрическият автомобил олицетворява "напредък" и го определят като "по-екологичен". Две трети (63 на сто) смятат, че той окончателно ще замени автомобилите с двигатели с вътрешно горене (в сравнение със само 47 на сто от анкетираните над 50-годишна възраст).
Само 39 на сто от хората под 30 години се противопоставят на забраната автомобилите с двигатели с вътрешно горене от 2035 г., както реши ЕС, като неодобрението сред гражданите над 50 години е 46 на сто.
Страните, които са най-скептични към предимствата на електрическите превозни средства, са Франция и Германия.
Друга важна разлика между поколенията е, че 44 на сто от младите хора смятат, че автомобилът е основна причина за глобалното затопляне спрямо 30 на сто от по-възрастните. В Китай и Турция 60 на сто от хората под 30 години са съгласни с това твърдение.
Половината от анкетираните на възраст между 18 и 29 години обаче смятат, че автомобилните марки „полагат задоволителни усилия за създаване на екологични превозни средства“. Всъщност само 4 на сто отказват да притежават кола, защото „това е твърде замърсяващо транспортно средство“.
Почти осем от десет млади хора заявяват, че колата им е от съществено значение за ежедневието, резултат значително по-висок от този на възрастните хора - 70 на сто.
80 на сто от младите шофьори се определят като „привързани“ към колата си, като нивото в Китай достига до 98 на сто, показват още данни в проучването.
Анкетираните под 30-годишна възраст не се притесняват да използват и други транспортни средства.
69 на сто пътуват с велосипед спрямо 52 на сто при хората над 50 години, а 56 на сто използват споделено пътуване (при хората над 50 години нивото е 23 на сто). През 2011 г. само 30 на сто от младите хора съобщават, че използват споделено пътуване.