Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. БНБ: Високата ликвидност на банките у нас е част от причините за запазването на ниски лихви по кредити у нас

Банки

БНБ: Високата ликвидност на банките у нас е част от причините за запазването на ниски лихви по кредити у нас

БНБ: Високата ликвидност на банките у нас е част от причините за запазването на ниски лихви по кредити у нас - Tribune.bg
Снимка:
© БНБ

Предприетото през юни 2024 г. от ЕЦБ понижение на основните лихвени проценти отчита края на цикъла по затягане на паричната политика, през който пренасянето на ефектите от повишението на основните лихвени проценти в еврозоната върху лихвените проценти по депозитите и кредитите в сектора на домакинствата в България бе ограничено в условията на запазваща се висока ликвидност в банковата система. Това става ясно от отчета на БНБ за първата половина на 2024 г.

БНБ: Средният лихвен процент по ипотечните кредити с леко понижение през октомври
От днес: БНБ понижава ОЛП до 3,04%

В частта от доклада, касаеща кредитите и депозитите на домакинствата у нас, експертите от централната банка подчертават, че нарастващите доходи от труд и запазването на предпочитанията на домакинствата да инвестират свободните си средства главно под формата на депозити в банковата система са били определящите фактори, допринесли за високия темп на нарастване на депозитите на домакинствата.

За 10 месеца: Депозитите на домакинствата растат с 6 млрд. лева

Според данните през първата половина на 2024 г. годишният растеж на кредита за домакинствата е продължил да следва тенденция към ускоряване, като за растежа са допринесли най-вече жилищните кредити, при които е било отчетено повишение с 24.8% (20.5% в края на декември 2023 г.).

Основните фактори, продължили да подкрепят търсенето на кредити от страна на домакинствата, са били нарастващите доходи от труд, както и запазването на лихвените проценти по жилищните кредити на много ниски нива, които в реално изражение са останали отрицателни, отчитат от БНБ.

От страна на предлагането влияние са оказали високата ликвидност и стабилната капиталова позиция на банките, както и конкуренцията за пазарен дял между тях.

„При управлението на брутните международни валутни резерви БНБ продължи да провежда консервативна политика, осигуряваща висока степен на ликвидност и сигурност на резервите. Във връзка с нарасналото геополитическо напрежение в Близкия изток в началото на април и политическия риск на финансовите пазари, възникнал от предсрочните парламентарни избори във Франция в края на отчетния период, превантивно бяха ограничени инвестициите в определени класове активи, както и експозициите към някои емитенти и контрагенти на БНБ“ се посочва още в доклада.

Пълното съдържание на документа може да намерите тук.

Анкети