Банки
ЕЦБ: Банките от еврозоната не трябва да предприемат намаляване на капиталовите буфери
Не се препоръчва банките в страните от еврозоната да предприемат намаляване на капиталовите буфери. Държавите членки не бива да позволяват подобен сценарий, а в някои случаи дори трябва да ги увеличат предвид рекордните печалби в сектора и задавашите се рискове. Това посочват свой анализ от Европейската централна банка, предава Ройтерс.
През изминалата година кредитирането в еврозоната почти спря, тъй като високите лихвени проценти на ЕЦБ обезкуражиха кредитополучателите и заемодателите, спомагайки за раздуването на жилищните цени в по-богатите страни като Германия.
Според съобщението на ЕЦБ националните власти трябва да запазят буферите, предназначени да помагат на банките да поемат загуби, като експертите от финансовата институция отбелязват, че в някои страни имотите остават надценени, а дългът - висок.
„Управителният съвет подкрепя националните органи, които планират да увеличат изискванията за капиталови буфери“, се казва в изявление на ЕЦБ.
Оттам отбелязват, че банките са реализирали рекордни печалби - до голяма степен в резултат на рекордния лихвен процент, който получават по депозитите си в ЕЦБ - и разполагат с достатъчно пространство над настоящите си капиталови изисквания.
„По-нататъшното нарастване на изискванията за освобождаващи се капиталови буфери с цел преодоляване на уязвимостите и увеличаване на макропруденциалното пространство остава желателно в някои държави, тъй като преобладаващите условия в банковия сектор ограничават рисковете от процикличност“, заявиха от ЕЦБ.
В Нидерландия е установен най-високият антицикличен капиталов буфер, предназначен да предпазва банките от загуби при спад - 2% от активите им. В Германия и Франция той е съответно 0,75% и 1%.
Базираната във Франкфурт финансова институция също така подкрепи запазването на ограниченията върху ипотечното кредитиране, които определят например колко може да заеме клиентът спрямо доходите си или стойността на имота.