Банки
ЕЦБ остава против разхлабване на правилата за банките в еврозоната

Европейската централна банка (ЕЦБ) се противопоставя на призивите за разхлабване на правилата за банките в еврозоната въпреки опасенията, че те могат да изостанат от конкурентите си в САЩ, ако президентът Доналд Тръмп въведе голяма дерегулация.
Патрик Монтанер, един от членовете на Надзорния съвет на ЕЦБ, заяви в интервю за АФП, че финансовите надзорни органи винаги трябва да възприемат предпазлив подход към банковото дело.
„Банковият сектор по своята същност може да предизвика голяма нестабилност“, каза Монтанер, чийто надзорен орган наблюдава над 100 от най-големите кредитори в еврозоната - от „Дойче банк“ до „БНП Париба“ и „УниКредит“.
Завръщането на Тръмп в Белия дом подсили очакванията на големите американски банки за облекчаване на регулациите и се смята, че той вероятно ще намали конфронтационния подход на администрацията на Джо Байдън.
Промените вече са в ход. Миналата седмица Тръмп назначи Мишел Боуман за главен банков надзорник и заместник-председател на Фед. Боуман е определяна като привърженик на по-леко регулиране на банковата дейност и „гласовит“ критик на усилията за налагане на по-строги правила в отговор на световната финансова криза от 2007-2009 г.
Подобни стъпки в най-голямата икономика в света вероятно ще подхранят призивите за дерегулация от страна на европейските кредитори, които вече често се оплакват, че по-строгите правила подкопават способността им да се конкурират с американските си колеги.
Но Монтанер заяви, че ако призивите за „опростяване“ на регулациите на практика означават „премахване на определени правила в ущърб на устойчивостта на банковата система, това не съответства на нашия подход“.
Членът на Надзорния съвет на ЕЦБ посочи „масивния цикъл на дерегулация“ от края на 90-те до средата на 2000 г., който в крайна сметка предизвика „глобалния шок“ на финансовата криза.
Кризата започна със срив на жилищния пазар в САЩ, последван от фалити на банки и други предприятия, и в крайна сметка от голям глобален спад, от който световната икономика се възстановяваше с години.
Все пак Монтанер признава, че в крайна сметка не е негова задача да определя правилата за банковата система на еврозоната - това зависи от европейските законодатели.
Според него в последно време има и други предупредителни знаци за прекалено хлабаво регулиране, като посочи фалита на американския кредитор „Silicon Valley Bank“ (SVB) през 2023 г., който предизвика шокови вълни в банковата система.
„Регионалните банки изпаднаха в тежка криза, като се наложи федерална намеса, за да я спрат“, отбеляза той.