Банки
ЕЦБ: Приключи проучвателния етап за въвеждане на цифровото евро, в ход е следващата фаза
Управителният съвет на Европейската централна банка (ЕЦБ) обяви, че стартира следващата фаза по проекта за въвеждане на цифровото евро. След приключването на проучвателния етап около механизма за проектирането и разпространението му, който започна през октомври 2021 г.и отне две години, от ЕЦБ имат готовност да преминат към така наречената подготвителна фаза, която ще постави основите за въвеждането на дигиталната валута. От европейската финансова институция информират, че работата ще включва финализиране на правилника и избор на доставчици за разработване на платформа и инфраструктура.
Според съобщението подготвителната фаза ще проправи пътя за предстоящото решение за издаване на цифрово евро.
„Въз основа на констатациите от проучвателната фаза, подробно описани в доклад, ЕЦБ е проектирала цифрово евро, което ще бъде широко достъпно за гражданите и бизнеса чрез разпространение от поднадзорни посредници, каквито са банките. Дизайнът предвижда цифровото евро да бъде дигитална форма на парите в брой, която да се използва за всички цифрови плащания в цялата еврозона. Цифровото евро ще бъде широко достъпно, безплатно за основна употреба и достъпно както онлайн, така и офлайн“ уточняват от ЕЦБ.
Според информацията бъдещото цифрово евро ще предложи най-високо ниво на поверителност и ще позволи на потребителите да извършват плащания незабавно в пари на централната банка. Дигиталната валута ще може да се използва при всякакъв вид финансови операции - плащания от човек на човек, във всички физически места за продажба, в електронната търговия и при държавни транзакции.
До момента все още никой цифров платежен инструмент не предлага всички тези функции. Идеята е цифровото евро да запълни тази празнина, допълват от ЕЦБ.
Следващата подготвителна фаза ще започне на 1 ноември 2023 г. и се предполага, че ще продължи две години. Работата тук ще обхваща приключване на текстовете от наръчника за цифровото евро и подбора на доставчиците, които да развиват платформата и инфраструктурата за цифровото евро. Предвиждат се и тестове за пригодността на цифровото евро към изискванията на Евросистемата и нуждата на гражданите.
„Трябва да подготвим нашата валута за бъдещето. Предвиждаме цифрово евро като цифрова форма на парите в брой, която ще може да се използва за всички цифрови плащания, безплатно, и която отговаря на най-високите стандарти за поверителност. Цифровото евро ще съществува заедно с физическите пари, които винаги ще бъдат налични“, каза Кристин Лагард, президент на ЕЦБ.