Последвайте ни: Facebook Twitter Instagram RSS
Търсене Меню
  1. Начало
  2. Банки
  3. Подуправителят на БНБ: Скоро банките в страната ще могат да предлагат незабавни преводи в евро

Банки

Подуправителят на БНБ: Скоро банките в страната ще могат да предлагат незабавни преводи в евро

Подуправителят на БНБ: Скоро банките в страната ще могат да предлагат незабавни преводи в евро - Tribune.bg
Снимка:
© БГНЕС

Разплащанията с електронни пари привличат вниманието с регистриран ръст от 40 процента през миналата година, спрямо 2021 година. Това обяви подуправителят на БНБ Петър Чобанов по време на конференцията за сигурни и достъпни дигитални плащания DIGI PAY 2023.

Чобанов отчете, че с една трета са нараснали и плащанията с карти, издадени в България, а над 50 на сто е отчетеният скок на трансакциите през виртуален ПОС терминал. Електронното банкиране също увеличава дела си с над 30%.

„Към момента лицензирането на платежните институции и дружествата за електронни пари, както и регистрирането на доставчиците на услуги по предоставяне на информация за сметка, са уредени в Закона за платежните услуги и платежните системи (ЗПУПС) и свързаните подзаконови актове“, обясни Чобанов.

БНБ: Девет са лицензираните дружества за електронни пари у нас

По думите му финализирането на новата европейска правна рамка – PSD3, PSR и FIDA ще рефлектира върху промени в Закона за платежните услуги платежните системи (ЗПУПС), Закона за БНБ и съответните Наредби, с оглед пълно транспониране и съответствие на изискванията на предложенията.

„Директивата PSD2 е многопластово и комплексно европейско законодателство, при което бе заложен принцип на „максимална хармонизация“. Неслучайно ревизията на тази директива доведе до предложения за обособяване на отделни аспекти в различни правни актове с цел тяхното допълнително развитие и прецизиране. Предложенията за надграждащи регулации, между които се откроява и предложението за Регламент относно рамката за достъп до финансови данни (Financial Data Access framework, FIDA) само по себе си подчертава достигането на по-голяма зрялост на пазара, като реално тази нормативна рамка цели да надгради съществуващата уредба на отвореното банкиране. Това допълващо законодателство ще засегне ефективното управление на данните в цялата финансова система, като интегрира информацията за всички финансови продукти, така че да могат да се ползват от трети страни за улеснение на потребителите и оптимално посрещане на техните нужди“, обясни подуправителят на БНБ.

„Възможностите за развитие са налице, но въпросът е как заедно с изпълнителната власт да се подходи към регулациите“, обобщи Чобанов, след като акцентира върху подготовката на БНБ към бъдещото членство на България в еврозоната и хармонизирането на платежните системи при употребата на еврото.

По думите му работата в тази посока ще даде достъп до нови услуги и възможности, сред които такива за паричен сетълмент в реално време в евро, сетълмент на ценни книжа в евро, а при подготовката и осъществяването на някои от тези промени от БНБ си сътрудничат с търговските банки, БОРИКА и Централния депозитар.

„Работим активно по няколко паралелно развиващи се проекта. На първо място е миграцията към новата консолидирана платформа за TARGET услуги на Евросистемата, която вече осъществихме през март тази година с партньорите от банковата общност в България, „БОРИКА“ АД и „Централен депозитар“ АД. Платформата TARGET е своеобразен гръбнак на финансово-пазарната инфраструктура на еврозоната и дава достъп едновременно до няколко услуги. Първата е услугата за извършване на паричен сетълмент в евро в реално време. Втората услуга е платформата за сетълмент на ценни книжа в евро TARGET2-Securities (T2S), която предлага общоевропейски сетълмент – паричен и на ценни книжа, с пари в централна банка. Третата услуга в TARGET е TIPS, която осигурява достъп до незабавни плащания в евро. Промените, въведени чрез тази нова консолидирана платформа, позволиха използването на SWIFT съобщения по ISO 20022, хармонизиран интерфейс за достъп и общи компоненти по отношение на всички TARGET услуги.“

От БНБ работят и по проект за миграция на бюджетните плащания към стандартите на Единната зона за плащания в евро (SEPA), който по думите на Чобанов се финализира в момента и ще доведе до цялостно оптимизиране и ускоряване на процеса на банково обслужване на бюджета.

„По този начин миграцията на клиентските кредитни преводи в левове към стандартите на Единната зона за плащания в евро може да се счита за приключила, в резултат на което клиентските кредитни преводи вече могат да се изпълняват за по-малко от час“, обясни Петър Чобанов.

Подуправителят на БНБ отчете, че вече над 90% от клиентските сметки в страната могат да се възползват от незабавните кредитни преводи, които се изпълняват в рамките на 10 секунди. Съвсем скоро банките в страната ще имат възможност да предлагат и незабавни преводи в евро, след присъединяване на оперираната от „БОРИКА“ АД платежна система BISERA7-EUR към услугата на Евросистемата за сетълмент на незабавни преводи в евро TIPS.

Българската народна банка и „БОРИКА“ АД работят и за осигуряване на пълна достижимост за изпълнение на клиентски SEPA кредитни преводи в евро в Единната зона за плащания в евро. По този начин в скоро време се очаква осигуряване на пълна достижимост при изпълнение на кредитни преводи в евро до над 4800 доставчици на платежни услуги във всички страни от SEPA зоната при прилагане на предплатен модел с непрекъснат сетълмент, с което ще се намали времето за извършване на кредитните преводи в евро.

Анкети