Банки
През септември БНБ ще има готовност да внесе в НС пакет от закони за приемането на еврото у нас
„Ние сме на 95-тия метър до влизане в Еврозоната”, подчерта гуверньорът на БНБ Димитър Радев
„За България критериите за приемане в Еврозоната бяха приети още през 2020 г. Системно и последователно се работи по техническата подготовка за приемане на еврото. Проблем виждам в конкретния дисбаланс - имаме един икономически сектор, и институция, която е в Еврозоната, без страната да е там”, коментира управителят на БНБ Димитър Радев по време на изслушване в Комисията по въпросите на Европейския съюз относно въвеждането на еврото.
„Освен техническата подготовка е важна и законодателната програма - там напредъкът е сериозен. Има един пакет от закони, чрез графика по който работим, не виждам пречка целият този пакет в компетенциите на БНБ да не влезе през началото на септември в НС. Ние сме на 95-тия метър до влизане в Еврозоната”, подчерта още гуверньорът на БНБ.
„Банките ни и БНБ вече в голяма степен са част от еврозоната. Остават обаче другите институции и безнесът да се подготвят“, коментира още Радев.
По думите му не трябва да се фокусираме само върху БНБ и търговските банки. Колкото повече се активизира работата на координационния съвет за приемане на еврото, толкова по-бързо ще се подготвим, смята той, като изтъкна, че въпросът е да се подпомогне работата от всички останали институции и участници в процеса.
Управителят на БНБ посочи „Български пощи“, като пример, че нещата в този процес не стоят много добре. Особено по отношение на финансирането. .
„118 млн. е ресурсът на търговските банки за тази година, но „ние трябва да гледаме на този процес не само фокусирайки се върху БНБ и търговските банки“. „Български пощи“ виждаме, че имат проблем, и това е тема, която трябва да се разгледа”, каза още той.
Димитър Радев заяви, че България вече е член на Европейския банков съюз.
„БНБ е пълноправен участник в ключови органи в Еврозоната. Тоест, ние до голяма степен сме интегрирани в Еврозоната, така че няма нищо логично да не продължим този курс на развитие. Въпросът, който поставяте е чисто политически”, каза още управителят на БНБ, в отговор на Стоян Таслаков от „Възраждане“, който попита защо не се изчака с въвеждането на еврото докато се произнесе българския народ чрез референдума, който партията инициира.
Управителят на БНБ коментира, че за да се финализира процеса по присъединяване в Еврозоната, няма допълнителни условия и е съвсем реалистично до 1 януари 2025 г. да приемем еврото.
Радев обясни и, че няма ограничение да се плаща в евро, има определени проблеми за бизнеса, но решения има.
„Царският път към приемане на еврото е проблем относно по-високите разходи за бизнеса, ние обаче трябва да продължим по начина, по който сме подготвили нещата, защото има много други неща, които ще подпомогнат процеса. Има масово намаляване на кешовите наличности през първите 6 месеца след приемане на еврото, но може по-рано да се обявяват цените, и да се предприемат други дейности”, каза още той.